Nowe trasy biegów na orientację w lasach koło Olsztynka

2023-07-31 08:28:50(ost. akt: 2023-07-31 09:01:20)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało nową atrakcję turystyczną dla amatorów biegów na orientację. To sześć leśnych tras na obszarze tzw. Zielonego Punktu Kontrolnego "Kołatek Świerkocin”.
Leśne biegi na orientację (orienteering) to rodzaj gry terenowej, której uczestnik - posługując się mapą i kompasem - ma pokonać trasę wyznaczoną przez ukryte w terenie punkty kontrolne. Zabawa polega na wyborze własnego wariantu trasy, odnalezieniu wszystkich punktów i dotarciu do celu w jak najkrótszym czasie. Punkty kontrolne to drewniane słupki z kasownikami, przy których potwierdza się obecność w tym miejscu.

W Nadleśnictwie Olsztynek funkcjonuje tzw. obszar edukacji topograficzno-przyrodniczej "Uroczysko Kołatek", który należy do sieci Zielony Punkt Kontrolny. W ostatnich dniach udostępniono tam sześć nowych tras o różnej długości i stopniu trudności.

— To wszystko daje możliwość w ciekawy, aktywny i oryginalny sposób spędzać czas wolny, ćwiczyć orientację w terenie i posługiwanie się mapą, a przy okazji podziwiać piękno otaczającej przyrody. Zapraszamy do lasu i korzystania z nowej infrastruktury — przekazało nadleśnictwo.

Leśnicy przypominają że w biegu na orientację bardzo ważna jest mapa, odmienna od typowych map topograficznych. Lasy oznaczone są na niej różnymi odcieniami zieleni: im ciemniejszy kolor, tym gęstszy las, a więc przemieszczanie w terenie trudniejsze.

Mapy nowych tras z zaznaczonymi miejscami startowymi i punktami kontrolnymi można pobrać ze strony internetowej olsztyneckiego nadleśnictwa.

źródło: PAP/Marcin Boguszewski


W poniedziałkowym (31 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Popyt na mieszkania nie maleje Ceny mieszkań dalej rosną
Mieszkania wciąż drożeją i dalej będą drożeć, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Główny powód, bo jest ich kilka, to po prostu głód mieszkań. Budujemy ich wciąż za mało. A jak czegoś jest mało to jest też w cenie.

Olsztyn babą czy marcepanem stoi?
Czym może się pochwalić olsztyńska starówka? Czym wyróżnić się na tle innych miast? Czy ma swój charakter? Tożsamość? Czy wieje tu nudą? A może to tylko obiegowe opinie?

Lidzbark Warmiński gotowy na "mały atom"?
Lidzbark Warmiński przymierza się do nowoczesnej infrastruktury uwzględniającej małe modułowe reaktory, czyli tzw. "małe atomy", które miałyby w przyszłości zasilać miasto w energię. Na razie jednak tylko wstęp do badań i analiz pod tym kątem.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl