Elbląg: W Szpitalu Miejskim przy ul. Żeromskiego otworzono nowoczesny oddział psychiatryczny. Modernizacja obiektu kosztowała prawie 11,5 mln zł [ZDJĘCIA]

2023-07-29 08:00:00(ost. akt: 2023-07-28 17:16:47)

Autor zdjęcia: EG

Zakończył się gruntowny remont drugiego piętra w Szpitalu Miejskim przy ul. Żeromskiego w Elblągu. Teraz znajduje się tam oddział psychiatryczny, jest w nim miejsce dla 76 pacjentów. Modernizacja kosztowała prawie 11,5 mln zł, czyli o połowę więcej, niż pierwotnie zakładano.
Oddział psychiatryczny przeniesiono z ul. Komeńskiego.
— Jest to dla nas bardzo radosny dzień, gdyż kończymy kolejną inwestycję, zmieniającą oblicze naszego szpitala. Otwieramy bardzo nowoczesny oddział — oddział psychiatryczny, który jest częścią większego projektu pod nazwą „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych […] w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej — mówił podczas uroczystego otwarcia oddziału psychiatrycznego Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

— Nasz projekt niestety nie miał zbyt łatwego początku. Można nawet powiedzieć, że cały czas mieliśmy „pod górkę”. Zaczynaliśmy w 2020 roku — a wiadomo, wtedy był ten nieszczęsny covid — później wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja a do tego jeszcze wykonawca zszedł nam z placu budowy. Byliśmy pełni obaw czy damy radę, ale realizacja tego projektu była możliwa, gdyż mieliśmy bardzo duże wsparcie ze strony organu tworzącego i pana prezydenta, za co bardzo serdecznie dziękujemy — dodał Gorbaczewski.

Modernizacja oddziału psychiatrycznego miała początkowo kosztować 6 mln zł, jednak ostatecznie wartość finansowa tego projektu przekroczyła 11 mln 400 tys. zł. 4,9 mln zł pozyskano z UE, a wsparcie ze strony miasta pod postacią dotacji i kredytów wyniosło 4,65 mln zł. Wkład własny szpitala to około 2 mln zł.

Na 2 tys. m kw. znalazły się sale dla chorych (64 miejsca dla pacjentów psychiatrycznych i 12 miejsc dla pacjentów detoksykacyjnych), pomieszczenia pielęgniarskie i lekarskie, izba przyjęć, a nawet palarnie, które są dozwolone na oddziałach psychiatrycznych. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla pacjentów i personelu medycznego zostały wykonane według wymaganych standardów medycznych, epidemiologicznych i budowlanych. W zakres prac modernizacyjnych weszło: wykonanie robót ogólnobudowlanych oraz instalacyjnych w zakresie elektrycznym, sanitarnym i wentylacji zgodnie z wymogami i normami w zakresie obiektów służby zdrowia.

Modernizacja oddziału psychiatrycznego to tylko część realizowanego w Szpitalu Miejskim w Elblągu projektu polegającego również na rozbudowie budynku szpitala poprzez rozbudowę bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni przy ul. Komeńskiego 35, a także modernizacji oddziałów: chirurgii dziecięcej, pediatrycznego (dzieci starsze i młodsze) i rehabilitacji kardiologicznej. W ramach inwestycji blok operacyjny zostanie połączony z budynkiem szpitala trzykondygnacyjnym łącznikiem komunikacyjnym z dwoma dźwigami.

Pierwotnie rozbudowa bloku operacyjnego i modernizacja czterech oddziałów Szpitala Miejskiego miała kosztować około 41 mln zł. Firma, która podpisała w 2020 roku umowę na wykonanie tej inwestycji, zeszła jednak z placu budowy. Powodem był wzrost cen materiałów i brak porozumienia w sprawie aneksowania umów. W lutym Urząd Miejski w Elblągu poinformował o wznowieniu robót budowlanych i prac modernizacyjnych realizowanych w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Dyrekcja placówki podpisała wówczas umowy z nowymi wykonawcami na wykończenie nowego bloku operacyjnego oraz modernizację oddziału rehabilitacji kardiologicznej i oddziału psychiatrycznego.