Ci mieszkańcy z Warmii i Mazur mogą pochwalić się dochodem z sześcioma zerami

2023-07-28 18:30:00(ost. akt: 2023-07-28 17:14:37)
Niekoniecznie trzeba wygrać w totka, żeby być milionerem. Można samemu zarobić takie pieniądze. W ubiegłym roku 922 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego osiągnęły dochód powyżej jednego miliona złotych.
Kiedy jedni marzą o fortunie wygranej w totka, co przy kumulacjach, zwłaszcza w Eurojackpota (nawet 90 mln euro) jest możliwe, albo o spadku po wujku w Ameryce, to inni biorą sprawy w swoje ręce. I zarabiają bardzo duże pieniądze. Choć zarobki na Warmii i Mazurach są najniższe w kraju, to i tu można zarobić ogromne pieniądze. Niemal tysiąc osób może pochwalić się dochodami z sześcioma zerami.

Według informacji przekazanej przez Izbę Administracji Skarbowej w Olsztynie w ubiegłym roku w regionie 992 osoby zarobiły ponad jeden milion złotych na czysto. Rekordzista, który rozlicza się w US w Ostródzie zarobił 39,2 mln złotych.
Na czym zbił fortunę? Tego urzędnicy oczywiście nie podają, ale można się domyślać, że prowadzi biznes, firmę na co wskazuje PIT 36L, według którego rozlicza się podatnik. PIT-36L to formularz przeznaczony dla podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, i którzy wybrali formę podatku liniowego do obliczania podatku dochodowego od swoich dochodów.

Czy niemal 40 mln zł to dużo? Bardzo, ale w 2020 roku jeden z podatników, który rozliczał się w US w Olsztynie zarobił aż prawie 118 milionów złotych. Tyle że te miliony zarobił na papierach wartościowych, na co wskazywał PIT-38, według którego rozliczał się podatnik , co nie ma bezpośredniego przełożenia na gospodarkę, na rozwój regionu, co innego PIT 36 L.

Jak wynika z informacji olsztyńskiej IAS niemal co trzeci podatnik, który może się pochwalić dochodem z sześcioma zerami, rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Na drugim miejscu jest Elbląg, gdzie mieszka niemal co dziewiąty „milioner”. Na trzecim miejscu znalazły się Urzędy Skarbowe w Ełku i Iławie z 94 podatnikami, którzy zarobili ponad milion złotych. O ile wysoka pozycja Ełku nie jest zaskoczeniem, bo to trzecie miasto pod względem wielkości w regionie, tak już wysoka lokata Iławy pokazuje, że powiat iławski coraz więcej znaczy na mapie gospodarczej regionu. A dowodem na to jest też choćby niskie bezrobocie, które od kilku lat utrzymuje się w powiecie iławskim. W maju tego roku stopa bezrobocia wyniosła tu 4,6 proc. i po Olsztynie ( 2 proc.) była najniższa w regionie. Tak prężnie nie rozwija się żaden inny powiat ziemski w województwie. Dane fiskusa są tego potwierdzeniem.

To, że na Warmii i Mazurach można też zarobić to oczywiście cieszy. Ale martwi już to, że liczba milionerów, która w ostatnich latach systematycznie wzrastała, dowodząc, że dobrze dzieje się w gospodarce, teraz spadła. W 2021 r. dochód powyżej miliona uzyskało bowiem 997 osób, a więc o 75 więcej niż w ubiegłym roku. Co może powodem tego? Tu raczej nietrudno wskazać przyczynę, a więc napaść Rosji na Ukrainę, czego konsekwencją był skok cen energii, paliw, a co za tym idzie wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze, które mamy.
Jak można dojść do wielkich pieniędzy? Prof. Andrzej Buszko, ekonomista z UWM wskazuje tu na trzy czynniki.

— Po pierwsze potrzeba jest pewna wiedza, połączona z pomysłem na biznes — mówi prof. Buszko. Po drugie skłonność do podjęcia ryzyka, a po trzecie kontakty, sieć społeczna.

Spadek liczby liczby milionerów martwi. Zdaniem prof. Buszko wynika on z ogólnej sytuacji makroekonomicznej, która nie sprzyjała do podjęcia dynamicznych działań, inwestowania i ograniczała właśnie tę skłonność do podjęcia ryzyka. Bo ta rośnie, gdy mamy koniunkturę.

Takie wielkie pieniądze mają nieliczni.
— Ale nie ma co im zazdrościć tylko brać przykład — podkreśla prof. Buszko.
Im więcej przedsiębiorczych ludzi w regionie tym lepiej dla nas wszystkich.
 To przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, a nie politycy, bo ci co najwyżej konsumują podatki, które płacimy.

Oczywiście każde tego typu informacje o bogactwie innych budzą komentarze. Zawsze będą tacy, którzy będą doszukiwać się drugiego dna, zastanawiać się skąd, dlaczego? Będą roztrząsać, dlaczego ktoś ma, a oni nie? To takie nasze, polskie. Dlatego w Polsce chwalenie się bogactwem nie jest zwyczajem nawet, gdy do fortuny doszło się legalnie. Mądrzej jest ponarzekać, jak wszyscy.
Andrzej MielnickiLiczba milionerów w regionie:
2019 —750
2020 — 885
2021 — 997
2022 — 922

Liczba podatników, których dochód za 2022 r. przekroczył milion złotych (według obszaru działania urzędów skarbowych):
1.US w Bartoszycach — 46
2. US w Braniewie — 14
3.US w Działdowie — 34
4.US w Elblągu —106
5.US w Ełku — 94
6.US w Giżycku — 30
7.US w Iławie — 94
8.US w Kętrzynie — 59
9.US w Nidzicy — 10
10.US w Nowym Mieście Lub. — 25
11.US w Olecku — 28
12.US w Olsztynie — 285
13.US w Ostródzie — 52
14.US w Piszu — 20
15.US w Szczytnie — 25

Andrzej Mielnicki