Redaktor naczelny "Die Welt": Gospodarka Niemiec upada

2023-07-28 09:21:26(ost. akt: 2023-07-28 09:26:00)

Autor zdjęcia: PAP/ Patrick Pleul

Czy niemiecka gospodarka upada? Taką tezę postawił w swoim artykule redaktor naczelny „Die Welt”. Ulf Poschardt przekonuje, że „Niemcy się kurczą”.
Redaktor naczelny „Die Welt” opublikował komentarz, który został opatrzony następującym tytułem:

Gospodarka Niemiec upada. Redaktor naczelny „Die Welt”: staniemy się pośmiewiskiem całej Europy.

Poschardt twierdzi, że niemiecka gospodarka jest w coraz gorszym stanie, a państwo jest „w dołku”.

— Niemcy są w dołku i to na wielu płaszczyznach: gospodarczej, politycznej — gdzie coraz silniejszym graczem staje się skrajna prawica — i społecznym — wraz ze spolaryzowanym społeczeństwem, którego członkowie prowadzą własną wojnę kulturową — czytamy.

— Wszystkie inne kraje G-7 rosną, Niemcy się kurczą. Inwestorzy wycofują miliardy, wydajność maleje, koszty pracy wzrastają, obciążenia podatkowe osiągają absurdalnie wysoki poziom, stan podatków i poziom biurokracji to sytuacja iście kafkowska — pisze Poschardt.

Transformacja energetyczna
Zwraca też uwagę na błędy w tzw. transformacji energetycznej. Przywołuje kwestię rezygnacji z energii jądrowej.

— Nie jest dobrze. Sprzeciw na nic się zda, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Transformacja energetyczna jest tylko złudzeniem. Rezygnacja z energii jądrowej, argumentowana różnymi ideami, i wykorzystanie elektrowni węglowych rujnuje bilans i wskaźniki CO₂. (…) Nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak sprawnie działający transport publiczny, nie istnieją. Zamiast tego groteskowo niepunktualna kolej stała się pośmiewiskiem całej Europy — twierdzi niemiecki dziennikarz.

Ma też rady dla niemieckiej klasy rządzącej. Wśród nich jest choćby przestrzeganie „zasad rynkowych”.

— Muszą to posprzątać. Przestrzegać zasad rynkowych, skończyć z ingerencją państwa we wszystkie dziedziny życia, z aroganckim i szyderczym tonem wobec zwykłych ludzi. I skończyć, przede wszystkim z mydleniem oczu — pisze redaktor naczelny „Die Welt”.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl