Mieszkańcy Olsztyna będą mogli korzystać z zadaszonego lodowiska

2023-07-27 18:15:16(ost. akt: 2023-07-27 15:01:06)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Choć lato trwa w pełni, mieszkańcy Olsztyna pomyśleli już o chłodniejszych miesiącach. W tegorocznej edycji OBO wybrali projekt, który zdecydowanie spodoba się wielu fanom sportów zimowych.
Olsztyński Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu Gminy Olsztyn, a o jej przeznaczeniu co roku decydują w głosowaniu mieszkańcy. W 2023 roku do dyspozycji było 7,5 miliona złotych. W ramach kwoty podstawowej wydzielono pulę na projekty miejskie w wysokości 2 400 000 złotych oraz projekty osiedlowe - 5 100 000 złotych.

Dzięki głosowaniu, mieszkańcy mają realny wpływ na to co powstanie lub zostanie naprawione w mieście. Olsztynianie w tym roku postawili na aktywności zimowe.

Lodowisko przy ul. Jeziołowicza 4 w Olsztynie otwiera się tylko w sezonie zimowym. Na tafli można spotkać zarówno amatorów, profesjonalistów jak również sportowców. Swoje treningi mają tam zawodnicy Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego short-tracku oraz Klub Hokejowy Borsuki.

Niestety, korzystanie z lodowiska było niekiedy niemożliwe ze względu na klimat, w którym jednego dnia pada duża warstwa śniegu, a drugiego jest temperatura na plusie i pada deszcz.

Fot. Zbigniew Woźniak

Z tego względu, z myślą o aktywnych mieszkańcach Olsztyna powstał projekt modernizacji obecnego lodowiska poprzez zakup zadaszenia. Na lodowisku nie będzie leżał śnieg czy też stała woda po deszczu, co poprawi znacząco jakość lodu - oraz jakość treningów olsztyńskich klubów.

Zadaszenie umożliwi jazdę i treningi na lodzie niezależnie od pogody na zewnątrz. Przeszkodą nie będzie już nierówny lód wywołany przez opady deszczu i śniegu, więc miejsce stanie się dużo bezpieczniejsze.

Konstrukcja w postaci hali namiotowej w przyszłości będzie miała wymiary lodowiska czyli 40x30m.

Projekt po zrealizowaniu będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Całkowity koszt modernizacji wyniesie 800 tysięcy złotych.