Radykalna zmiana pogody. Druga połowa wakacji będzie chłodniejsza?

2023-07-27 09:51:59(ost. akt: 2023-07-27 10:06:18)
Burza nad Olsztynem

Burza nad Olsztynem

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. Temperatury spadły, a przez cały kraj przetaczają się ciemne chmury i opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że w najbliższych dniach może być jeszcze chłodniej. Kiepsko zapowiada się też sierpień.
Jak informuje IMGW, południowo-zachodnia Europa znajduje się pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostały obszar kontynentu nadal jest pod wpływem niżów znad północnego Atlantyku i wschodniej Europy. Polska jest pod wpływem klina wyżów z rejonu północnych Włoch i Chorwacji. Z zachodu napływa dość chłodne powietrze polarne morskie.

W czwartek (27 lipca) zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza rano na wschodzie, a wieczorem na krańcach zachodnich, opady deszczu. Nad morzem oraz na południowym wschodzie lokalnie możliwe burze. Suma opadów w trakcie burz do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. C na południowym wschodzie do 23 st. C na zachodzie i w centrum; w obszarach podgórskich Karpat od 14 st. C do 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. W trakcie burz oraz na szczytach Karpat i Sudetów porywy wiatru do około 60 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na wschodzie pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, wzrastające od zachodu do dużego. Opady deszczu postępujące z zachodu ku centrum kraju. Na północnym zachodzie suma opadów do około 10 mm. Lokalnie na Pomorzu mgła, ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 9 st. C na północnym wschodzie, około 14 st. C w centrum do 16 st. C na zachodzie i nad morzem; w kotlinach karpackich lokalnie spadek temperatury do 7 st. C. Wiatr słaby, na południu i nad morzem okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

W piątek w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Suma opadów w czasie burz na Pomorzu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. C nad morzem, około 23 st. C w centrum, do 25 st. C na zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat od 14 st. C do 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, od zachodu skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 60 km/h, w Tatrach do 75 km/h.

W Tatrach śnieg?

Koniec lipca przyniósł duże ochłodzenie w Tatrach. Po środowych intensywnych opadach deszczu okazało się, że powyżej 2300 m.n.p.m spadła niewielka ilość śniegu i złapał mróz do minus czterech stopni C.

Śladowa ilość śniegu pojawiła się na szczycie Łomnicy i Gerlacha – tam temperatury spadły do około -4 stopni Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu termometry pokazały zaledwie 0,4 stopnia na plusie.

"Oczywiście warunki do uprawiania turystyki stały się bardzo trudne. W czwartek na szlakach prowadzących na Rysy na Przełęcz pod Chłopkiem możemy się spodziewać śniegu i miejscowych oblodzeń, mimo że nieśmiało przebija się słońce. Odradzam wyjścia w te rejony, ponieważ do poruszania tam niezbędne mogą okazać się kask i raki" – radzi przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

W weekend w Tatrach spodziewane jest ocieplenie. Temperatura na Kasprowym Wierchu przekroczy wówczas 10 st. C. Zapowiadane są jednak przelotne opady deszczu.

Zdaniem przewodnika tatrzańskiego, mróz na szczytach w lipcu to nie wyjątkowa anomalia, bo Tatry to góry o charakterze alpejskim i opadów śniegu możemy spodziewać się w każdym miesiącu, nawet latem.

"Ten śnieg na najwyższych szczytach oczywiście nie pozostanie z nami do zimy, ale przez najbliższe godziny mocno, obniży odczuwalną temperaturę" – dodał Zając.

Planując wycieczki w wyższe partie Tatr, należy zabrać ze sobą ciepłą odzież łącznie z czapką i rękawiczkami. W plecaku powinien znaleźć się termos z gorącą herbatą.

Sierpień zapowiada się kiepsko?

Mało optymistycznie wyglądają też prognozy pogody na sierpień. Niestety początek miesiąca nie będzie obfitował w upalne temperatury, a urlopowicze mogą czuć się rozczarowani. W pierwszych dniach sierpnia na terenie większości województw należy spodziewać się temperatur rzędu 22-23 stopni.

Nie zabraknie również opadów deszczu. Nawet jeśli gorący żar wleje się do Polski, będzie on przeplatał się z przechodzącymi przez kraj burzami.

PAP