Jeziora, lasy, historia i…biznes!

2023-07-26 12:52:31(ost. akt: 2023-07-31 12:47:01)   Artykuł sponsorowany
Mazury. Dla wielu miejsce odpoczynku i uprawiania aktywnej turystyki. Jednak region nie tylko turystyką stoi. Coraz częściej Zielone Płuca Polski udowadniają, że są także dobrym miejscem do lokowania biznesu. Wśród gmin, które postanowiły wykorzystać swoje atuty i potencjał jest Olsztynek. Do niedawna kojarzony głównie ze skansenem, najlepszymi w Polsce jagodziankami i sokami dla dzieci.
Unikatowa lokalizacja
W XXI wiek Olsztynek wjechał drogami ekspresowymi. Nowa „siódemka” z obwodnicą miasta w ciągu drogi ekspresowej S51 zmieniła perspektywę postrzegania gminy. Obie drogi znacząco poprawiły dostępność komunikacyjną samorządu, z którego w kilkanaście minut można dojechać do Nidzicy, Olsztyna czy Ostródy. Co więcej, w zaledwie 2 godziny z Olsztynka można dotrzeć do Warszawy, Trójmiasta, Grudziądza, Torunia, Płocka, Ostrołęki, Pisza, Giżycka, Kętrzyna, a nawet do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Daje to łącznie obszar o powierzchni ponad 33 tyś. km2. To niemal tyle, ile wynosi powierzchnia największego w Polsce województwa mazowieckiego.


Władze gminy nie ukrywają, że wiele zmieniła budowa dróg szybkiego ruchu. - Drogi ekspresowe były jednym z tych elementów, których brak bardzo doskwierał całemu regionowi. Dzięki nim województwo warmińsko-mazurskie zaistniało na komunikacyjnej i inwestycyjnej mapie Polski. - mówi Robert Waraksa, Burmistrz Olsztynka.

Lokalizacja to z całą pewnością główny atut gminy. Olsztynek można określić jednym z głównych „skrzyżowań” regionu. Tu przecinają się dwie wspomniane już drogi ekspresowe: S7 łącząca Gdańsk z Warszawą i dalej z południem kraju, a także S51, biegnąca z Olsztynka przez Olsztyn, Lidzbark Warmiński aż po Bartoszyce.

Przez gminę przebiega zmodernizowana w ostatnich latach linia kolejowa nr 216 o znaczeniu krajowym. Łączy ona Olsztyn z Działdowem i Warszawą. Olsztynek jest objęty olsztyńską komunikacją publiczną, w ramach której funkcjonuje osobna linia autobusowa. Ponadto gmina położona jest blisko Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury położonego w Szymanach. Port jest jedynym portem lotniczym w województwie warmińsko-mazurskim.

Dzięki tym rozwiązaniom komunikacyjnym z Olsztynka można w komfortowy sposób dotrzeć w każdym ważniejszym kierunku regionu i kraju. Główny układ drogowy uzupełnia sieć dróg lokalnych (gminnych i powiatowych), zapewniających dojazd do terenów inwestycyjnych.

Innowacyjne podejście i bogata oferta
Na efekty inwestycji drogowych i kolejowych nie trzeba było długo czekać. W 2014 r. władze gminy zgłosiły jedną z działek inwestycyjnych do ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”. Blisko czterdziestohektarowy teren przy jednym z węzłów drogowych zwyciężył i został laureatem nagrody. Niedługo potem znalazł inwestora.

Gmina Olsztynek kładzie duży nacisk na budowanie profesjonalnej oferty inwestycyjnej. Oprócz typowych działań polegających na promocji własnych nieruchomości, tutejszy urząd już w 2018 r. dokonał analizy przydatności terenów inwestycyjnych położonych wzdłuż dróg ekspresowych. W wyniku tych działań zaproszono właścicieli prywatnych gruntów do współpracy. Zasady były proste. Chętne osoby wyrażają zgodę na udostępnianie danych kontaktowych, a gmina promuje wskazane tereny i kojarzy potencjalnych inwestorów z ich właścicielami. Innowacyjne podejście i oryginalny pomysł pozwolił zbudować ofertę inwestycyjną obejmującą 350 ha różnego rodzaju gruntów.

Oferta jest różnorodna i z pewnością sprosta każdemu oczekiwaniu. W bazie terenów inwestycyjnych znajdziemy tereny o niewielkich, kilkudziesięcioarowych powierzchniach, ale też większe – kilkuhektarowe działki. Na większych inwestorów czekają działki o powierzchni 20 ha. Efektem podjętej współpracy jest także prawdziwie unikatowy teren o powierzchni nawet 60 ha z możliwością powiększenia do niemal 90 ha. Trwają również prace nad przygotowaniem terenu o powierzchni przekraczającej 200 ha, zlokalizowanego bezpośrednio przy drodze ekspresowej. Tego typu ofert w skali kraju jest niewiele. Wśród oferowanych terenów dominują te przeznaczone pod centra logistyczne czy zakłady produkcyjne, ale portfel nieruchomości obejmuje również tereny pod instalacje fotowoltaiczne czy zabudowę wielorodzinną.

Oferta terenów inwestycyjnych gminy znajduje się w bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (https://baza.paih.gov.pl/region/olsztynek). W październiku 2022 r. Gmina nawiązała także współpracę z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Strefa promuje gminne tereny inwestycyjne, w zamian gmina przekazuje potencjalnym inwestorom informacje o ofercie pomocy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Działania Olsztynka zostały też zauważone przez Regionalne Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które również promuje tereny gminne. Dziś inwestorzy szukają nowych terenów w różnych źródłach. Chodzi nam o to, aby oferta gminna była dostępna w jak najszerszy sposób. Dzięki temu staramy się zdobyć nowych inwestorów. – mówi nam włodarz Olsztynka.


Olsztynek na dobre zagościł
na mapie gmin przyjaznych
inwestorom i jest
zdeterminowany, by na
niej pozostać. Na długo.



Szybka ścieżka

Oferta terenów inwestycyjnych to nie wszystko. Wyzwaniem są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Gmina Olsztynek również na to znalazła sposób. Zaraz po nawiązaniu współpracy z właścicielami nieruchomości, władze gminy znowelizowały swoje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest już gotowe na nowe plany. - To bardzo ważny krok. Brak planu miejscowego znacznie wydłuża cały proces inwestycyjny, ale brak zaktualizowanego studium często w ogóle go przekreśla. - zwraca uwagę Burmistrz Olsztynka. Gmina sukcesywnie opracowuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów inwestycyjnych. I czyni to bardzo sprawnie. Urzędnicy są w stanie przeprowadzić procedurę planistyczną nawet w dziewięć miesięcy. To w przybliżeniu tyle, ile trwa przygotowanie projektu budowlanego nowej inwestycji. Taka strategia stwarza zarazem szansę na tworzenie planu oraz projektu budowlanego i eliminowanie ewentualnych niezgodności na bieżąco. Przygotowanie planu zagospodarowania powiązane zostało z działaniami Punktu Obsługi Inwestora. Punkt prowadzi wsparcie instytucjonalne i merytoryczne w zakresie uzyskania niezbędnych zgód przed realizacją inwestycji oraz w trakcie procesu inwestycyjnego. W Punkcie zainteresowani mogą otrzymać indywidualne wsparcie i kontakt do innych instytucji czy gestorów mediów. W razie konieczności władze gminy aktywnie angażują się w proces inwestycyjny.


Przy realizacji dużych przedsięwzięć gospodarczych niezwykle ważna jest także infrastruktura techniczna. Część terenów w gminie Olsztynek już jest uzbrojona. W przypadku pozostałych trwają intensywne prac zmierzające do rozbudowy infrastruktury technicznej. Tylko w 2023 r. inwestycje w sieć wodociągową i kanalizacyjną pozwolą na uzbrojenie ok. 200 ha kolejnych gruntów. Co ważne, efektem wybudowania kilka lat temu dróg ekspresowych było powstanie tzw. starodroży, czyli dawnych dróg krajowych. Ich znaczenie spadło, ale parametry techniczne w dalszym ciągu pozwalają na wzmożony ruch samochodowy, który wiąże się z większymi inwestycjami. Ten atut gmina Olsztynek skrupulatnie wykorzystuje - tereny przemysłowe czy usługowe położone są właśnie wzdłuż dróg, które zapewniają dobrą nośność oraz są połączone z węzłami dróg ekspresowych.

Zrównoważony rozwój
Oprócz przygotowania terenów inwestycyjnych ważny jest także aspekt społeczny rozwoju gminy. Gmina podnosi jakość życia mieszkańców poprzez rozwój infrastruktury sportowej, kultury i rekreacyjnej. Olsztynek posiada bogatą bazę oświatową, w tym żłobek. Na terenie gminy funkcjonuje Gminne Centrum Zdrowia z nocną i świąteczną opieką medyczną, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci oraz Mazurskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji w Chorobach Przewlekłych.

Władze Olsztynka zaangażowały się w zwiększenie oferty budownictwa mieszkaniowego. Aktualnie w Olsztynku w budowie jest blisko 500 mieszkań. Samorząd przygotowuje również ofertę mieszkań na wynajem - zarówno w formule Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, jak i budownictwa komunalnego.

Olsztynek posiada duży potencjał turystyczny. Liczne ośrodki wypoczynkowe i agroturystyczne zapewniają zróżnicowaną ofertę turystyczną. Baza noclegowa w gminie oferuje swoje usługi zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Można aktywnie wypoczywać poprzez żeglowanie, jazdę konno, skorzystanie ze szlaków rowerowych, kajakowych, konnych i pieszych.


Punkt Obsługi Inwestora
tel. 89 5195 473
e-mail: invest@olsztynek.pl