Czym kierować się wybierając lodówkę?

2023-07-26 11:22:23(ost. akt: 2023-08-07 09:47:31)
Lodówka to urządzenie, które powinno wyróżniać się atrakcyjnym wyglądem, a jednocześnie funkcjonalnością dostosowaną do potrzeb użytkowników, m.in. ich stylu żywienia. Dostępne na rynku chłodziarki różnią się między sobą klasą wydajności energetycznej, pojemnością, kubaturą, sterowaniem itp. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wybrać lodówkę, co może generować comiesięczne, wysokie rachunki za prąd. Warto wiedzieć, jak dobrze zainwestować dostępne środki finansowe.


Klasa efektywności energetycznej

Na lodówkach znaleźć można specjalne etykiety, zawierające informacje na temat producenta, klasy i skali efektywności energetycznej oraz zużycia prądu w kWh itd.  Stosuje się je nie tylko w chłodziarkach, ale również innych urządzeniach AGD. Etykiety obejmują siedmiostopniową skalę, gdzie A oznacza największą efektywność energetyczną, a G – najmniejszą. Przyporządkowując lodówkę do danej grupy, dzieli się jej roczne zużycie energii przez średnie zużycie energii charakterystyczne dla pozostałych urządzeń tego typu. Wydawać by się mogło, że zakup lodówki z najwyższą etykietą jest rozwiązaniem najbardziej oszczędnym i ekologicznym. Należy jednak zaznaczyć, że producenci oferują niewiele tego typu chłodziarek i zazwyczaj są to modele mocno zaawansowane, a co za tym idzie – ich zakup wymaga sporego kapitału. Sektor lodówek został zdominowany przez dwie klasy E i F. Jakie urządzenie warto wybrać? To zależy. Mniejszy kapitał początkowy ogranicza pole wyboru do klasy F, jednak sprzęt z tego sektora będzie wymagał większych kosztów utrzymania. Chłodziarka z etykietą E to droższy zakup, ale gwarantujący większe oszczędności eksploatacyjne.


Wolnostojąca czy zabudowana

Głównymi czynnikami, selekcjonującymi chłodziarki w tej kategorii, są aranżacja oraz wielkość kuchni. Lodówki do zabudowy nie różnią się znacząco pojemnością, wymiarami oraz funkcjonalnością. Są one idealnym wyposażeniem wnętrza dla osób, które lubią proste rozwiązania i potrzebują urządzenia, które będzie spełniało podstawowe zadania bez zaawansowanej technologii. Sektor lodówek wolnostojących jest bardziej urozmaicony nie tylko pod względem designu, ale i zastosowań. Wiele modeli ma dodatkowe funkcje jak kostkarka do lodu, dystrybutor wody lub specjalne strefy chłodzenia. Lodówki wolnostojące różnią się ponadto systemem otwierania. Producenci oferują modele jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, side by side (z pionową przegrodą 1:2), multidoor oraz frech door (z drzwiami uchylanymi w przeciwnych kierunkach i chłodziarką u góry). Szeroki wachlarz rozwiązań pozwala na wybór urządzenia, idealnie wpisującego się w rozmieszczenie mebli i innych sprzętów AGD.


Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w system No Frost, który jest dużym ułatwieniem dla osób, lubiących czystość, oraz pracy samego urządzenia. Zapobiega on osadzaniu się lodu na ścianach zamrażarki, a co za tym idzie ¬– zmniejszeniu energii wykorzystywanej przez chłodziarkę. No Frost może funkcjonować w obrębie całej lodówki lub jej części. W przypadku wyboru pierwszej opcji zbędna wilgoć odprowadzana jest ze wszystkich komór, dzięki czemu praca urządzenia przebiega sprawnie, rachunki za prąd są znacznie niższe i nie trzeba martwić się o czyszczenie sprzętu. Jeśli chcesz poznać szczegóły technologii, sprawdź co to jest No Frost.
Zakup lodówki wymaga sporej inwestycji, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie technologie, sposoby ustawienia, ewentualne udogodnienia itp. Szczegółowe informacje na temat oferty producentów znaleźć można na stronie https://www.sferis.pl/lodowki-3323.