Elbląg: Dach zabytkowego budynku Podzamcza zostanie wyremontowany
2023-07-25 18:30:53(ost. akt: 2023-07-25 16:09:50)
Do października potrwa remont dachu wschodniego skrzydła zabytkowego budynku Podzamcza w Elblągu. Prowadzone prace nie ograniczają możliwości zwiedzania prezentowanych tam wystaw - podało elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Podzamcze jest jednym z niewielu reliktów dawnego kompleksu zamku krzyżackiego. Dzięki remontowi zabytkowy obiekt zostanie w pełni zabezpieczony, a mieszczące się tam zbiory muzealne zyskają właściwe warunki przechowywania. Zakończenie rozpoczętych w lipcu prac przewidziano na październik. Remont nie wpływa na dostępność muzealnych sal dla zwiedzających.
— Jak najbardziej można zwiedzać wystawy, które znajdują się w budynku. A w skrzydle wschodnim mamy pięć stałych wystaw, które są wyjątkowo atrakcyjne — powiedziała Agnieszka Sławińska z elbląskiego muzeum.
Jedną z nich jest wystawa "Elbląg reconditus" będąca nowatorską próbą opowiedzenia dziejów miasta na tle wojennych zniszczeń w 1945 r. Są też ekspozycje poświęcone mieszkańcom: "Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii" i "Miasto nowych ludzi". W piwnicach prezentowane są natomiast dwie wystawy archeologiczne: "Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" i "Truso - legenda Bałtyku". W budynku mieszczą się także magazyny zbiorów i pracownie naukowe.
Historia Podzamcza sięga prawdopodobnie XIV wieku. Nazwa związana jest z jego lokalizacją na terenie jednego z podzamczy dawnego zespołu zamku krzyżackiego - pomiędzy ul. Wapienną, gdzie przypuszczalnie stał zamek zburzony przez elbląskich mieszczan w 1454 r., a zespołem szpitala św. Ducha.
Budynek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał swoją funkcję, m.in. służył za magazyn czy słodownię browaru. W czasie II wojny światowej zespół podzamcza został częściowo uszkodzony, a skrzydło wschodnie całkowicie pozbawione dachu. Stropy między kondygnacjami były zniszczone.
Około 1978 r. rozpoczęto odbudowę obiektu. W 1987 r. - z okazji 750-lecia Elbląga - Podzamcze oddano do użytku jako drugą obok tzw. Gimnazjum siedzibę muzeum. Przeprowadzony w latach 2012-2014 generalny remont budynku nie objął dachu.
Obecnie, ze względu na stan poszycia, podjęto decyzję o remoncie. Zaplanowano wymianę uszkodzonych elementów deskowania i dachówek, izolację połaci dachu drugiego piętra i lukarn, wykonanie obróbek blacharskich i uzupełnienie orynnowania.
Koszt remontu to ok. 1,3 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z projektu "Muzea ponad granicami. Etap II", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Źródło: PAP
autor: Marcin Boguszewski
autor: Marcin Boguszewski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez