Żywa lekcja historii w Rozogach - finał akcji „Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”

2023-07-24 15:07:55(ost. akt: 2023-07-24 14:47:09)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W Rozogach odbył się parafialny odpust, który połączony został z uroczystym finałem akcji "Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej". W rajdzie wzięło udział ponad 50 harcerzy i harcerek z całego kraju.
Młodzi harcerze mieli okazję zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z przeszłości, szczególnie z działalnością Wileńskich Brygad AK na terenie Warmii i Mazur. Ta niezwykle emocjonująca inicjatywa ma na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość naszego kraju oraz kultywowanie patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W wydarzeniu udział wziął Wojewoda Artur Chojecki, który podkreślił znaczenie oraz zasługi żołnierzy niezłomnych, walczących skutecznie na terenie naszego regionu przeciwko komunistycznemu aparatowi władzy.

W Rozogach złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Henryka Wieliczko ps. „Lufa”, który był żołnierzem Armii Krajowej, dowódcą 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, a po 1944 r. żołnierzem podziemia niepodległościowego. Został stracony 14 marca 1949 r. w zamku w Lublinie.

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Odpust w Rozogach i finał akcji "Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej" stanowiły wyjątkowe wydarzenie, które wzbogaciło uczestników, upamiętniając bohaterów i czyny tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski.


W poniedziałkowym (24 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Toną na sucho po wyjściu z wody
To cichy zabójca, który coraz częściej daje o sobie znać. Pojawia się nawet kilka dni po zabawie w wodzie. Nie kojarzymy go z faktem kąpieli. A mimo wszystko dochodzi do utonięcia… na przykład we własnym łóżku.

Prezes IPN Karol Nawrocki apelował, żeby wpłynąć na prezydenta Olsztyna w sprawie pomnika.Dni "szubienic" są policzone?
Wojewoda zapowiedział decyzję zastępczą w sprawie usunięcia tzw. szubienic z Olsztyna. Monument gloryfikujący Armię Czerwoną zostanie usunięty, a kosztami zostanie obciążony samorząd. Deklaracja wojewody zbiegła się z końcem kampanii IPN w sprawie pomnika.

Mogą pochwalić się dochodem z sześcioma zerami
Niekoniecznie trzeba wygrać w totka, żeby być milionerem. Można samemu zarobić takie pieniądze. W ubiegłym roku 922 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego osiągnęły dochód powyżej jednego miliona złotych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3110397 24 lip 2023 16:02

    Polityczny odpust - i potem księża się dziwią że kościoły pustoszeją... To początek końca Kościoła w Polsce....

    odpowiedz na ten komentarz