Odwołano zakaz kąpieli w jeziorze Ukiel. Pojawiły się białe flagi na kąpieliskach w Olsztynie

2023-07-24 10:32:17(ost. akt: 2023-07-24 11:31:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po kolejnych badaniach wody przez Sanepid odwołano zakaz kąpieli w jeziorze Ukiel w Olsztynie, w tym na plaży miejskiej przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym "Ukiel" - poinformował rzecznik prasowy olsztyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zdzisław Szymula.
Na stanowiskach 1, 2 i w Parku Wodnym przy ul. Kapitańskiej 23 w Olsztynie powiewają białe flagi, które informują o możliwości korzystania z kąpieliska.

— Otrzymaliśmy w poniedziałek informację z sanepidu, że nie ma już sinic w jeziorze Ukiel na miejskim kąpielisku. W związku z tym od teraz można w bezpieczny sposób z niego korzystać, ratownicy są w gotowości — powiedział rzecznik prasowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Zdzisław Szymula. Ośrodek zarządza miejskimi kąpieliskami.

Sinice wykryto w miejskim kąpielisku 8 lipca, wprowadzono wówczas zakaz kąpieli. Woda w tym czasie była monitorowana i badana przez służby sanitarne. W minionym tygodniu w Olsztynie temperatura spadła, wystąpiły przelotne opady deszczu, w związku z tym pojawiły się warunki do poprawy jakości wody.

OSiR przypomina, że wszystkie kąpieliska posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, są strzeżone przez doświadczonych ratowników wodnych i pozostają pod stałym nadzorem służb sanitarnych. Na miejscu znajdują się apteczki pierwszej pomocy.
Miejsca te są strzeżone codziennie w godz. 10-18.

W tym sezonie wakacyjnym w woj. warmińsko-mazurskim są 44 kąpieliska wyznaczone uchwałami rad gmin.

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach w "serwisie kąpieliskowym" Głównego Inspektoratu Sanitarnego - sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz terminie rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku.

Źródło: GO/PAP


W poniedziałkowym (24 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Toną na sucho po wyjściu z wody
To cichy zabójca, który coraz częściej daje o sobie znać. Pojawia się nawet kilka dni po zabawie w wodzie. Nie kojarzymy go z faktem kąpieli. A mimo wszystko dochodzi do utonięcia… na przykład we własnym łóżku.

Prezes IPN Karol Nawrocki apelował, żeby wpłynąć na prezydenta Olsztyna w sprawie pomnika.Dni "szubienic" są policzone?
Wojewoda zapowiedział decyzję zastępczą w sprawie usunięcia tzw. szubienic z Olsztyna. Monument gloryfikujący Armię Czerwoną zostanie usunięty, a kosztami zostanie obciążony samorząd. Deklaracja wojewody zbiegła się z końcem kampanii IPN w sprawie pomnika.

Mogą pochwalić się dochodem z sześcioma zerami
Niekoniecznie trzeba wygrać w totka, żeby być milionerem. Można samemu zarobić takie pieniądze. W ubiegłym roku 922 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego osiągnęły dochód powyżej jednego miliona złotych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl