Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie?

2023-07-22 10:50:43(ost. akt: 2023-07-22 11:09:52)
Widok na miasto z Centaurusa

Widok na miasto z Centaurusa

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Czy jesteś szczęśliwy w swoim mieście? A może wręcz przeciwnie – widzisz tylko jego wady? Takie pytania postawili sobie autorzy raportu dla serwisu Otodom. Odpowiedź znaleźli w nieoczywistych miejscach, przedstawiając listę najszczęśliwszych polskich miast oraz tych, gdzie do pełni szczęścia nieco brakuje.
Jak zmierzyć szczęście u Polaków? Niełatwo o odpowiedź na to pytanie. Trud ten podjęli jednak eksperci Polityki Insight i SWPS Innowacje, autorzy raportu „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023” przygotowanego dla serwisu ogłoszeniowego Otodom.

Gdzie w Polsce żyją najszczęśliwsi ludzie?

Po przeprowadzeniu ponad 35 tys. ankiet można stwierdzić, że miasta o najwyższym poziomie szczęścia w Polsce to:
Gdynia
Gdańsk
Zielona Góra
Tychy
Bielsko-Biała
Szczecin
Rzeszów
Katowice
Poznań
Kraków

— Na pierwszy rzut oka widać, że w zestawieniu obok największych polskich miast znajdują się również te znacznie mniejsze. Wynika to z faktu, że deklarowany przez ankietowanych poziom szczęścia rośnie wraz z wielkością miasta, ale tylko do poziomu 200-500 tys. mieszkańców. Stąd tak wysoka pozycja Gdyni, Zielonej Góry czy Tych. Na nieco gorsze wyniki największych miast wpływają wysokie koszty życia i problemy związane ze środowiskiem naturalnym — czytamy w raporcie Otodom.

Za najważniejsze elementy wpływające w sposób pozytywny na odczucie szczęścia badani podali m.in.:

Dostępność sklepów (29%)
Komunikację miejską i dojazd (23,9%)
Środowisko – tereny zielone, hałas, czystość powietrza (23,2%)

Mieszkańcy miast nie chcą, by zakupy w sklepie zmieniały się w daleką wyprawę. Bardzo pożądany jest osiedlowy spożywczak blisko miejsca zamieszkania. Na ten aspekt wskazywali przede wszystkim mieszkańcy Łodzi (38%) i Wrocławia (39%).

Z kolei na komunikację miejską zwrócili uwagę przede wszystkim mieszkańcy dużych miast – co pokazuje, że inwestowanie w ten obszar znacząco wpływa na jakość życia. To ważny wniosek w kontekście problemu wykluczenia komunikacyjnego, z którym borykają się małe miejscowości.

A środowisko?
Badani wskazywali na nie zarówno jako na aspekt pozytywny, przyczyniający się do szczęścia, jak i negatywny, gdy byli niezadowoleni ze swojej okolicy – w obu tych aspektach punkt “środowisko” zaznaczyła co czwarta osoba. Wniosek jest jeden – miasta powinny dbać o zielone tereny rekreacyjne i redukcję hałasu, bo świadomość ekologiczna Polaków jest coraz wyższa.

Raport miał również pokazać miasta mniej szczęśliwe oraz zbadać czynniki, które spowodowały złe oceny.

Wśród miast o najniższym poziomie szczęścia w Polsce znalazły się:

Częstochowa
Kalisz
Ruda Śląska
Nowy Sącz
Kielce
Koszalin
Sosnowiec
Chełm
Gorzów Wielkopolski
Tarnów

Co wpłynęło na niekorzystne oceny w tych miastach?
— Pierwszy plan wysunęły się przede wszystkim wysokie koszty życia. Ten aspekt oceniano negatywnie niezależnie od grupy wiekowej i wielkości miasta. Zwrócono uwagę także na wspomniany już stan środowiska oraz utrudnienia w dostępie do służby zdrowia — przedstawiają autorzy raportu.

A jak żyje się w Waszym mieście?

Źródło: otodom.pl