Prezydent podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką! Minister Ziobro: To bezpieczeństwo własności

2023-07-21 21:03:52(ost. akt: 2023-07-21 21:06:33)

Autor zdjęcia: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
Chodzi o uchwaloną w połowie czerwca przez Sejm nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wykreśla ona przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, dotyczące ograniczeń płatności w gotówce. Miały one wejść w życie od początku przyszłego roku.

Celem podpisanej przez prezydenta nowelizacji jest zniesienie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogliby zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. Zgodnie z ustawą pozostawiono obecny limit, wynoszący 15 tys. zł.

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również zostało wykreślone wskutek nowelizacji.

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak zwróciła uwagę Kancelaria Prezydenta RP, w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że „przy braku możliwości dokonania zapłaty gotówką strony muszą korzystać z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu wypadkach prowadzić do zaniechania transakcji”. Może to prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel - dodano. „Mając na uwadze powyższe uchylono art. 22 pkt 1 ww. ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw” - zaznaczono.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Reakcja ministra sprawiedliwości

Do decyzji prezydenta odniósł się Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości przekonywał, że gotówka daje bezpieczeństwo własności.

— Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo własności. Zawsze będziemy bronić gotówki. Prezydencki podpis pod naszą ustawą uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką to obrona wolności Polaków — czytamy w jego wpisie