Włochy/ Największa w historii kraju konfiskata kokainy - ponad 5 ton

2023-07-21 13:11:15(ost. akt: 2023-07-21 13:16:54)

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

Rekordową ilość ponad pięciu ton kokainy o czarnorynkowej wartości 850 milionów euro przejęła na morzu włoska Gwardia Finansowa w okolicach Agrigento na Sycylii - podały w czwartek włoskie media. Zatrzymano pięciu przemytników. To największa ilość narkotyków skonfiskowana we Włoszech. Były one przygotowane do dystrybucji w tym kraju wśród handlarzy.
Do aresztu trafił Włoch, Francuz, Albańczyk i dwóch Tunezyjczyków. Płynęli oni kutrem, na którym znaleziono 5,3 tony kokainy.

Media na Sycylii poinformowały, że operacja, która doprowadziła do konfiskaty narkotyku, rozpoczęła się we wtorek, gdy Gwardia Finansowa otrzymała sygnał, że w czasie patrolowania Morza Śródziemnego zauważono, iż do statku handlowego pływającego pod banderą Palau zbliżył się kuter z Kalabrii. W czasie policyjnej obserwacji odnotowano, że ze statku, który płynął z Ameryki Południowej do Turcji, zrzucono do morza ogromną liczbę paczek, wyłowionych następnie przez mężczyzn z włoskiego kutra.

Do akcji wkroczyli funkcjonariusze Gwardii Finansowej zatrzymując kuter, pod pokładem którego znaleziono 188 wielkich paczek z ponad pięcioma tysiącami opakowań z białym proszkiem.

W telewizji RAI podkreślono, że zdarzenie to potwierdza, iż Cieśnina Sycylijska jest jednym z kanałów przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Europy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)