Zapakowała pieniądze do koperty i wyrzuciła przez balkon. 83-latka z Olsztyna straciła 28 tys. złotych

2023-07-21 15:30:48(ost. akt: 2023-07-21 14:48:34)
Metoda "na wnuczka" zmieniła się w oszustwo na policjanta, na sprawcę wypadku, prokuratora. Schemat jednak pozostał ten sam

Metoda "na wnuczka" zmieniła się w oszustwo na policjanta, na sprawcę wypadku, prokuratora. Schemat jednak pozostał ten sam

Autor zdjęcia: pixabay.com

83-letnia mieszkanka Olsztyna przekazała w ręce oszusta, który podał się za policjanta 28 tysięcy złotych. Pieniądze w kopercie na prośbę oszusta wyrzuciła przez balkon.
Nie po raz pierwszy policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają różne metody i sposoby, żeby zdobyć niekiedy oszczędności całego życia.

W środę (19 lipca) oszuści zadzwonili do 83-letniej mieszkanki Olsztyna. Najpierw zadzwonił nieznany mężczyzna podający się za kuzyna z Gdańska, który akurat przyjechał do Olsztyna i chciał spotkać się z kobietą. Następnie telefon przejął inny mężczyzna podający się za policjanta, który ostrzegał przed tym, że kobieta może paść ofiarą oszustwa.

Żeby tego uniknąć, poradził, aby seniorka przekazała swoje oszczędności, w celu ich zabezpieczenia funkcjonariuszom. 83-latka udała się do banku i wypłaciła środki pieniężne z lokaty bankowej. Przygotowała pieniądze i miała czekać, aż zjawi się po nie funkcjonariusz policji. Oszust poinstruował ją, żeby nikomu nie wspominała o tej sprawie i na jego polecenie zapakowała pieniądze do koperty, a następnie wyrzuciła je przez balkon oraz schowała się, aby nikt jej nie zobaczył. Tym sposobem w ręce oszustów trafiło 28 tysięcy złotych.

83-latka zadzwoniła na numer alarmowy 112. Kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa, a sprawa została zgłoszona na policję.

Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów, bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Rozmawiajmy z członkami naszej rodziny o bezpieczeństwie, o tym, że nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznanym osobom i wpuszczać ich do swojego domu. Zawsze potwierdzajmy ,,prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście. Wykonajmy telefon lub skontaktujmy się bezpośrednio. Nie działajmy w pośpiechu. W przypadku podejrzenia oszustwa koniecznie poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.