Wspomnień czar na wystawie "50-lecie AKTT MIRAŻ i Tańca Towarzyskiego w Olsztynie" w Galerii Stary Ratusz [GALERIA]

2023-07-19 20:15:19(ost. akt: 2023-07-19 14:54:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wróćmy do wspaniałych wspomnień, magicznego czasu i miejsca, w którym młodzieńcze marzenia stawały się rzeczywistością, a sukcesy przekraczały najśmielsze wyobrażenia. Zajrzyjmy na wystawę poświęconą tym, dla których taniec stał się największą pasją życia, a klub Miraż drugim domem i rodziną…
W latach 70. i 80. taniec towarzyski w Olsztynie przeżywał prawdziwy renesans. W 1973 roku odbył się pierwszy w historii miasta Turniej Tańca Towarzyskiego z udziałem par zagranicznych w klasie międzynarodowej. W październiku tego roku Maria Jolanta Felska organizowała nabór do nowo powstałego Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Miraż”. Od tamtego czasu miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków tańca towarzyskiego w Polsce.

To właśnie w Galerii Stary Ratusz na wystawie „50-lecie AKTT MIRAŻ i Tańca Towarzyskiego w Olsztynie” zaprezentowano pół wieku silnych tradycji tanecznych.

— To pierwsza nasza wystawa o tańcu, a przecież Olsztyn stoi tańcem. Jest to jedno z wielu wydarzeń, które zaplanowaliśmy z okazji 50 lecia AKTT MIRAŻ i Tańca Towarzyskiego w Olsztynie — mówi Karolina Felska.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Jestem przekonana, że wystawa obudzi wiele wspomnień i sentymentów, a jednocześnie dotrze do wielu nowych osób. Same umiejscowienie powoduje, że zachodzi tu około 500 dziennie. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie świętować jubileusz i dołączyć do olsztyńskiej rodziny tanecznej — mówi dyrektor WBP Adrianna Walendziak.

Wystawa składa się z 19 plakatów, które przedstawiają zdjęcia zespołów, par i osób związanych z „Mirażem”. Pokazuje ona skróconą historię tańca towarzyskiego w Olsztynie, od jego początków do dzisiaj. Opowiada też o zespole tańca nowoczesnego „Miraż” z lat 70. i zespołach tańca Rytm Elżbiety Kasperowicz, Contra Piotra Galińskiego, a także o formacji tańców standardowych „Miraż”. Poszczególne plansze prezentują sylwetki finalistów Mistrzostw Polski z Olsztyna.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Znajdują się tutaj plakaty tematyczne związane z historią czy też takie, które opisują pary, które zdobyły kilkukrotnie mistrzostwa Polski. Stworzenie takiej wystawy było dla nas dużym wydarzeniem — mówi Wojciech Przemieniecki.

Ekspozycja w WBP, za której projekt i przygotowanie odpowiedzialni byli Wojciech Przemieniecki z zespołem, opracowanie graficzne i druk - Ireneusz Szyc „BiB”, natomiast za teksty Karolina Felska, Elżbieta i Krzysztof Kasperowiczowie, Aleksandra Niewińska-Kulig, Piotr Galiński i Wojciech Przemieniecki, jest już trzecią odsłoną tej wystawy (po Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie i Auli im. Anny Wasilewskiej CEiIK). Została poszerzona o prezentację pucharów i medali oraz damskich i dziecięcych strojów tanecznych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wystawę można oglądać do 26 lipca w WBP przy ul. Stare Miasto 33. Następnie trafi na lotnisko w Szymanach.

Patronaty Honorowe: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski , Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Olsztyna Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.W środowym (19 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nie ma bonu, nie ma turystów
Tego się nie spodziewaliśmy. Ceny wakacyjnych noclegów spadają pierwszy raz od trzech lat. Kto jeszcze nie zarezerwował hotelu, ma szansę na spory rabat. Powód? Hotelarze robią, co mogą, żeby nie mieć wolnych pokoi. Ale my co możemy zrobić, gdy jednak jest za drogo?

Prezydent Grzymowicz: Olsztyn to nie Polska?
Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie przyznano 18 zabytkom z powiatu olsztyńskiego. Na tej liście próżno jednak szukać gminy Olsztyn, która środki na renowację będzie musiała pozyskać w inny sposób.

Magdalena Wałkuska opowiada Friedzie Strohmberg, malarce obrazów przedwojennego OlsztynaObraz z widokiem na Wysoką Bramę
Była zdolną malarką i lubianą nauczycielką w przedwojennym Olsztynie. Trzy obrazy jej autorstwa znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur. O Friedzie Strohmberg – zapomnianej, pierwszej olsztyńskiej malarce – opowiada Magdalena Wałkuska z Archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl