W Olsztynie powstaną bloki dla tych, których nie stać na kredyt [GALERIA]
2023-07-19 18:45:00(ost. akt: 2023-07-19 15:04:17)
To już pewne, radni zadecydowali, że przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie powstaną bloki OTBS. W skrócie ta inwestycja zakłada budowę mieszkań dla osób, których nie stać kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt bogatych, by otrzymać mieszkanie komunalne. Jedynym haczykiem wydaje się być miejsce, które nie wydaje się zbyt atrakcyjne.
Program budowy OTBS zakłada powstanie 44 mieszkań „pod klucz”, które mają być gotowe pod koniec przyszłego roku. Aby zakwalifikować się do programu, konieczne będzie wniesienie wkładu własnego w wysokości około 25 proc. kosztu budowy mieszkania oraz kaucji, która wynosi 12-krotność miesięcznego czynszu. Aktualnie czynsz ten wynosi 13,80 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu.
Program oferuje najemcom możliwość bezzwrotnych dopłat do czynszu w mieszkaniach nowych przez okres 15 lat. Dopłaty do czynszu otrzymują osoby spełniające warunki określone w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Więcej informacji o kryteriach naboru wniosków na najem mieszkania oraz zasadach przyznawania pierwszeństwa można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Nie jest jednak tak pięknie
Wątpliwości budzi miejsce, w którym nowe bloki OTBS powstaną. Oficjalnie jest to ul. Zientary-Malewskiej na olsztyńskim Zatorzu, jednak po prawdzie jest to pewnego rodzaju odgałęzienie ulicy.
Wątpliwości budzi miejsce, w którym nowe bloki OTBS powstaną. Oficjalnie jest to ul. Zientary-Malewskiej na olsztyńskim Zatorzu, jednak po prawdzie jest to pewnego rodzaju odgałęzienie ulicy.
Działka, na której niedługo rozpocznie się budowa mieszkań, leży w bezpośrednim sąsiedztwie torów i peronów kolejowych. Przyszli mieszkańcy będą więc musieli zaakceptować nie tylko hałas związany z poruszaniem się pociągów, ale także wszystkie zapowiedzi o przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach. Nie jest to jednak jedyny problem.
Jeśli staniemy w miejscu, w którym powstaną bloki, mapy Google pokażą nam około 10 minut drogi pieszo do najbliższego sklepu. Tak samo zresztą jest z przystankiem autobusowym, do którego dojście zajmuje nam dłuższą chwilę. Pod względem dostępności tych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania miejsc działka nie wydaje się zbyt atrakcyjna.
Prawdziwe schody zaczynają się, w przypadku nauki dziecka w szkole. Zarówno SP9, jak i SP1 znajdują się w odległości około 20-25 minut pieszo od działki. Mówiąc „pieszo”, musimy też mieć na względzie chodniki na Zielonej Górce, które od lat są w kiepskim stanie. Nieco sprawa inaczej sprawa ma się z infrastrukturą rowerową w tym miejscu. Ta nie znajduje się w kiepskim stanie, bo po prostu nie istnieje. Okazuje się, że radni o tych aspektach nie rozmawiali.
— Przyznam, że w gronie radnych nie był podejmowany temat atrakcyjności tego miejsca pod względem warunków zamieszkania w tej konkretnej lokalizacji. Po wielu wnioskach do prezydenta w tej sprawie pozytywne jest to, że OTBS w ogóle powiększy swoje zasoby. Zgadzam się jednak z tym, że mieszkania powstają w potencjalnie uciążliwym miejscu. Nie tylko przez bliskość torów i hałas z tym związany, ale także przez utrudnienia w dostępie do komunikacji publicznej, braku dobrych chodników i dróg rowerowych, słabej ofercie edukacji, usług i handlu. Jako radni nie mieliśmy udziału w ocenie „giełdy działek”, na których OTBS mógłby budować. Warto byłoby poznać alternatywy, jakie rozpatrywali urzędnicy przed podjęciem decyzji o wyborze tej ostatecznej lokalizacji — przyznaje radny Mirosław Arczak.
Samą w sobie wartością jednak jest to, że budynki OTBS w ogóle powstają. Obecnie w zasobach gminy Olsztyn znajduje się 3 713 mieszkań, z czego 2 389 z nich znajduje się w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Nieco gorzej sytuacja wygląda z mieszkaniami socjalnymi. Pod koniec grudnia 2022 roku w zasobach gminy pozostawało 319 mieszkań przeznaczonych na najem socjalny. W stosunku do końca 2021 roku to aż o 110 lokali mniej.
— Musimy pamiętać, że OTBS-y nie będą budowane w najbardziej atrakcyjnych i komercyjnych działkach w mieście. Samo założenie tego projektu jest takie, że mieszkania mają być dość tanie, więc powstają na tanich działkach. Jestem ciekawy, czy miasto miało jakieś alternatywy wyboru innej działki — zastanawia się radny Paweł Klonowski.
Obecnie trwają również przygotowania do budowy wzbudzających kontrowersje mieszkań socjalnych przy ul. Towarowej w Olsztynie. Projekt, który uzyskał już wszystkie pozwolenia, zakłada budowę pięciu budynków, w których przewidziano 56 lokali przeznaczonych na najem socjalny, w tym 20 lokali przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przeciwnicy tej budowy zarzucają władzom Olsztyna tworzenie tu „getta” oddzielonego od reszty miasta. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na sierpień 2024 r.
Zapytaliśmy Urząd Miasta, jaki czynnik zadecydował o budowie budynków OTBS przy ul. Zientary-Malewskiej. Obecnie czekamy na odpowiedź. Do tematu wrócimy.
Karol Grosz
Fot. Zbigniew Woźniak
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Karolina #3110361 20 lip 2023 09:39
Jeżeli ludzie z własnej woli wydawali absurdalne pieniądze na "apartamentowce" tuż przy torach i stacji kolejowej na Dajtkach to nie widzę problemu, żeby wybudować komunalne mieszkania we wskazanej lokalizacji. Podobnie z odległością - z lokali na Bławatnej do szkoły, kościoła i dużego sklepu jest 9 minut pieszo.
odpowiedz na ten komentarz