Coraz trudniej kupić mieszkanie w Olsztynie. Ceny ciągle rosną
2023-07-20 20:00:00(ost. akt: 2023-07-20 14:54:14)
Wzrost cen nieruchomości nie omija żadnego miasta. W czerwcu za metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie trzeba było zapłacić średnio 11 419 zł. To o kilkanaście procent więcej niż na początku roku. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku nieruchomości?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
RynekPierwotny.pl to ogólnopolski portal, który zawiera oferty mieszkań i domów od deweloperów. Z danych na stronie wynika, że od początku roku ceny mieszkań w Olsztynie wzrosły już o 14 proc. W styczniu 2023 roku metr kwadratowy takiego lokum kosztował średnio 10 046 złotych, czyli niemal 1 400 złotych mniej niż aktualnie.
UWM spada w rankingu perspektyw. Olsztyńska uczelnia ma się jednak czym pochwalić
Skąd takie podwyżki?
Przyczyną wzrostu średniej ceny jest wyprzedawanie najtańszych lokali, natomiast ceny tych wprowadzanych na rynek są coraz wyższe. Za mieszkania płaci się więcej także dlatego, że rosną koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów.
W Olsztynie najdroższe są kawalerki. W czerwcu za metr kwadratowy tego typu mieszkania można było zapłacić średnio 15 264 złotych. Z kolei koszt metra kwadratowego dużego mieszkania, który liczy cztery pokoje lub więcej, wynosił już tylko 9 266 złotych. Ta dysproporcja wynika z faktu, iż małe mieszkania mają niższą cenę jednostkową, a to zachęca deweloperów do windowania ceny za metr kwadratowy.
Jak wygląda oferta olsztyńskich deweloperów?
Na koniec czerwca w ofercie lokalnych deweloperów znalazły się 943 mieszkania i domy. Miesiąc wcześniej było ich 1036. Większość oferty stanowią mieszkania dwupokojowe - 46 proc. Z kolei mieszkania trzypokojowe stanowiły ponad 40 proc. prezentowanych nieruchomości.
Jak natomiast kształtuje się średnia powierzchnia nieruchomości dostępnych w Olsztynie? W czerwcu 2023 roku średnia powierzchnia mieszkania prezentowanego w ofercie deweloperów wynosiła 53,72 m kw. Z kolei średnia powierzchnia domu była nieco większa i oscylowała na poziomie 62,07 m kw.
źródło: RynekPierwotny.pl
W czwartkowym (20 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.Coraz mniej osób oddaje krew
Coraz mniej osób oddaje krew. Warmia i Mazury są na szarym końcu, jeśli chodzi o dawców krwi. Dlaczego? Z lenistwa, z braku wiedzy? Trwają wakacje, więc krew będzie jeszcze bardziej potrzebna.Turyści wracają na Warmię i Mazury
Po ciężkich latach związanych z pandemia koronarowirusa, a później inflacją, turyści na nowo wybierają wypoczynek na Warmii i Mazurach. Przyciągają ich nie tylko jeziora i bliskość natury, ale także dobrze przygotowana branża turystyczna.Mazurski los na ekranie
— Nie mam poczucia goryczy. Robiliśmy wiele, by zachować tradycję i kulturę dla kolejnych pokoleń — mówi narrator filmu „Spuścizna” Wiktor Marek Leyk. Film o mazurskiej rodzinie Leyków miał niedawno oficjalną premierę w Olsztynie. Dokument powstał dzięki dofinansowaniu przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy ze środków samorządu województwa.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez