SONDAŻ. Czy Polacy chcą ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu?

2023-07-17 18:37:17(ost. akt: 2023-07-17 18:40:20)
Karolina Retkowicz oraz dr Krzysztof Kierski - złożyli dziś kwiaty oraz znicze pod pomnikiem ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Karolina Retkowicz oraz dr Krzysztof Kierski - złożyli dziś kwiaty oraz znicze pod pomnikiem ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Autor zdjęcia: IPN

Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że Polacy chcą nieograniczonych ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Na pytanie, czy ukraińskie władze powinny się na to zgodzić, aż 64,7 proc. badanych odpowiedziało, że tak.
26 proc. badanych stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie, a 9,3 proc. było przeciw.

Częściej za zgodą na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej opowiadają się mężczyźni (74 proc.) i osoby po 50 roku życia (75 proc.). Blisko 8 na 10 osób o dochodach powyżej 5000 zł uważa, że władze Ukrainy powinny zezwolić na nieograniczone ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej (76 proc.). Tego samego zdania jest nieco ponad 7 na 10 mieszkańców miast liczących 200-499 tys. mieszkańców (72 proc.) i miast o liczbie 20-99 tys. mieszkańców (71 proc.) — skomentowała wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.

Sprawcami ludobójstwa na Wołyniu byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej UPA oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, będąca sąsiadami Polaków, często związanymi z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

Fundacja Wolność i Demokracja i Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowały w listopadzie 2022 r. o zgodzie władz ukraińskich na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, z udziałem polskich specjalistów, mogił Polaków zamordowanych przez UPA na terenie Ukrainy. Fundacja informowała na swoim profilu na Facebooku, że 2 listopada 2022 r. uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 r. w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim.

tkwl/rp.pl/PAP/Twitter