Czech, Kazach czy Białorusin? Próbował oszukać funkcjonariuszy straży granicznej w Grzechotkach

2023-07-17 19:30:10(ost. akt: 2023-07-17 15:47:45)

Autor zdjęcia: WMSG

Na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach zatrzymano cudzoziemca, który figurował w bazach danych jako osoba niepożądana na terytorium państw Schengen.
Do odprawy granicznej 11 lipca na kierunku wyjazdowym z Polski stawił się 59-letni mężczyzna. Najpierw do kontroli przedstawił czeskie prawo jazdy, następnie przyznał, że jest Kazachem. W końcu stwierdził, że jest obywatelem Białorusi.

Funkcjonariusze z PSG w Grzechotkach ustalili, że mężczyzna najpierw zadomowił się na terenie Czech, gdzie otrzymał zgodę na pobyt do 2020 roku. W tym czasie podróżował po Francji, Holandii, Belgii. Był we Włoszech, Szwajcarii. Jak przyznał odwiedził również Niemcy. Chciał się dostać do Wielkiej Brytanii, ale odmówiono mu wjazdu. Postanowił wrócić do Francji, gdzie został zatrzymany za nielegalny pobyt i 3-miesiące spędził w areszcie.

Funkcjonariuszom SG próbował wytłumaczyć, że nie potrzebuje żadnych dokumentów tożsamości, aby swobodnie przemieszczać się po krajach UE. Myślał również, że bez dokumentów podróży pojedzie do Rosji.

59-latek został zatrzymany. Znaleziono przy nim telefony komórkowe, tablety, nożyczki, nóż.

13 lipca, Sąd Rejonowy w Braniewie wydał postanowienie o umieszczeniu go w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie, na okres niezbędny do wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu Białorusina do powrotu.W poniedziałkowym (17 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Dobra inwestycja w złym miejscu?
To już pewne, radni zadecydowali, że przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie powstaną bloki OTBS. W skrócie ta inwestycja zakłada budowę mieszkań dla osób, których nie stać kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt bogatych, by otrzymać mieszkanie komunalne. Jedynym haczykiem wydaje się być miejsce, które nie wydaje się zbyt atrakcyjne.
Tegoroczni pomysłodawcy projektów Kupią przyczepę i wsłuchają się w młodzież
Wiemy, do kogo trafią pieniądze z programu „Razem bezpieczniej”. Dzięki niemu 10 warmińsko-mazurskich samorządów zrealizuje inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców. Co będą realizować?

Urlopy są fajne, ale nie dla psów
Wakacje. Lato. Czas beztroskiej zabawy. Ale nie w tym miejscu. Tu zbyt często dzwoni telefon, że na poboczu drogi leży potrącony przez samochód pies, a inny został znaleziony w lesie przywiązany do drzewa. Tak za miłość odwdzięczają się ludzie, bo… chcą wyjechać na urlop. Sami.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl