Japonia: Samobójstwo telewizyjnego celebryty rzuca cień na ideologię gender

2023-07-17 12:04:00(ost. akt: 2023-07-17 12:08:48)

Autor zdjęcia: pixabay

Samobójcza śmierć 12 lipca telewizyjnego celebryty 27-letniego Ryujiego Higi, znanego pod pseudonimem artystycznym Yuchell, rzuciła nowy cień na ideologię gender.
Wydarzenie to odbiło się echem także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pozostający w związku małżeńskim z inną znaną artystką Tetsuko Okuhira, z którą miał syna, Yuchell zdecydował się w zeszłym roku na zmianę płci z mężczyzny na kobietę. Towarzyszyły temu rozwód a zarazem założenie „nowego rodzaju rodziny” w stylu LGBT. Według tokijskiego dziennika „The Japan Times” artysta odebrał sobie życie, „choć na razie nie są znane powody tego kroku, które próbuje ustalić policja”.

Urodzony na Okinawie w 1995 Ryuji Higa – Yuchell po ukończeniu szkoły średniej przybył do Tokio i rozwinął tu swój talent projektanta mody. Zaczął tworzyć nowy typ modnych ostatnio ubrań, tzw. „genderless-kei”, które – według BBC News – „łączą w sobie cechy i techniki męskie i żeńskie, nadając im wygląd androgeniczny [męskopodobny]”. Występując często w różnych programach telewizyjnych jako „inspirująca osobowość” Yuchell tłumaczył, że „wyznawcy tego stylu odrzucają tradycyjne zasady rozdziału między płciami i chcą tworzyć «nowe standardy piękna»”.

W 2016 artysta poślubił modelkę Tetsuko Okuhira, znaną bardziej pod pseudonimem Peco. Oboje zaczęli występować razem w widowiskach telewizyjnych, lansując nowy styl mody. W 2018 przyszedł na świat ich syn. W 2022 Yuchell ogłosił, że zmienia płeć. Następnie para postanowiła się rozwieść, ale po to, aby założyć „nowy rodzaj rodziny” i że już jako para LGBT będzie razem wychowywać swojego syna.

Artysta zaczął coraz bardziej angażować się w działalność ruchu LGBT w Japonii. Przewodniczył m.in. tutejszej Paradzie Równości LGBT – tzw. Tokyo Rainbow Pride. Według BBC jest to jedno z najważniejszych wydarzeń tego ruchu w Azji.

Decyzja o zmianie płci a następnie samobójstwo telewizyjnego celebryty wywołały liczne komentarze i reakcje w japońskich środkach przekazu, przywołanych przez BBC 13 bm. Niektórzy internauci skrytykowali „sytuację, w której nie ma ojca w rodzinie z powodu zmiany płci”. Wielu innych wyraziło szok i smutek z powodu samobójstwa, które określili jako „zabójstwo z powodu gender (character assassination)”, zaznaczając przy tym, że „można było tego uniknąć”.

Źródło: KAI