Znamy wyniki OBO! Mieszkańcy Olsztyna wybrali rozbudowę parku Nagórki-Jaroty [ZDJĘCIA]

2023-07-12 16:34:01(ost. akt: 2023-07-12 15:24:22)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego została rozstrzygnięta. Mieszkańcy zgłosili, urzędnicy zatwierdzili, a mieszkańcy wybrali. Teraz urzędnicy będą musieli zrealizować aż 34 zwycięskie projekty na terenie całego miasta.
Niekwestionowanym królem X edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego został projekt zgłoszony przez radnych Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego zakładający rozbudowę parku Nagórki-Jaroty. Te rekreacyjne tereny to efekt kampanii przeprowadzonej podczas poprzedniej edycji OBO. Park powstał na bazie zbiornika retencyjnego, usytuowanego przy al. Sikorskiego i ul. Paukszty, który pierwotnie stworzono, aby zapobiegać zalewaniu ulic podczas gwałtownych opadów deszczu.

Wspomniani radni tchnęli w to miejsce nowe życie, bo wokół niego powstał Parku Nagórki-Jaroty. Na niemal 4 hektarach powierzchni zbudowano oświetlone alejki, ścieżki spacerowe i rowerowe. Jest tam także fontanna tarasy, grille, trampoliny oraz plac zabaw.

Posadzono tam także 150 drzew, tysiące krzewów i bylin, tworzących przyjazne środowisko. Dzięki wygranej w tegorocznej edycji OBO miasto zainwestuje w park 800 tys. zł, który zebrał 5533 punktów, wygrywając nad drugim projektem miejskim przewagą ponad 1500 punktów.

— Tegoroczne głosowanie było zdecydowanie odmienne od tego, które miało miejsce dwa lata temu. Wtedy prowadziliśmy ogromną kampanię, aby zebrać jak najwięcej głosów. Czas między dwoma głosowaniami mocno przepracowaliśmy na informowaniu mieszkańców o tym, na jakim są etapie głosowania i co się dzieje z parkiem. W tym roku nie podejmowaliśmy specjalnie dużych akcji promocyjnych i uważam, że zaprocentowała ta praca, którą wykonaliśmy do tej pory, a park sam się zapromował. Jak widać potrzeba, którą odczuwają mieszkańcy, jest często ważniejsza od dobrej promocji czy plakatów — mówił Paweł Klonowski chwilę po ogłoszeniu wyników.

Co jeszcze nowego przyniosła X edycja OBO?


Bardzo wiele. Lodowisko przy ul. Jeziołowicza zyska zadaszenie, tym samym nadchodzącej zimy mieszkańcy będą mieli do dyspozycji dwa zadaszone lodowiska, drugie właśnie powstaje przy Uranii. W parku Kusocińskiego powstanie linowy plac zabaw, z którego skorzystają głównie najmłodsi, a Scena Staromiejska przejdzie gruntowny remont. Te cztery duże projekty miejskie zostały wybrane na drodze głosowania mieszkańców.

Oprócz tego olsztynianki i olsztyniacy wybierali także projekty osiedlowe. Największym zainteresowaniem cieszył się projekt ratowania jeziora Długiego, który zyskał aż 3214 punktów w głosowaniu. Inicjatywa zakłada oczyszczenie zbiornika z biomasy w celu poprawy estetyki zbiornika. Swoje zwycięskie projekty mają wszystkie osiedla na terenie Olsztyna. Część z nich zyska nowe oświetlenie, inne — chodniki, a jeszcze inne, jak np. Śródmieście, festiwal muzyki szanty.

— W tym roku wcześnie rozpoczęliśmy procedury związane z Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim. Zasady i warunki tej jubileuszowej edycji były nieco inne, jednak sama idea się nie zmieniła. Cieszymy się bardzo, że mieszkańcy wyrazili chęć do zarządzania środkami publicznymi, składając swoje projekty, promując je i oddając głosy — mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

— Sam aktywny udział w OBO jest już dobrą obywatelską postawą. W Olsztynie potrzebujemy inicjatyw społecznych, a my z naszej strony będziemy je bardzo chętnie wspierać. Dla nas jako radnych samo złożenie projektu jest już dobrym sygnałem. Dla nas wiedza, czego chcą i czego potrzebują mieszkańcy, jest bezcenna, a taki problem możemy rozwiązać poza OBO, jeżeli projekt przegra w głosowaniu — mówi przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk, pełniący równocześnie rolę szefa zespołu koordynującego.
W tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w głosowaniu wzięło udział 14 116 osób, z których aż 90 proc. oddało swój głos za pomocą internetu. W głosowaniu udział częściej brały kobiety (61 proc.), a najbardziej zaktywizowana grupa mieszkańców to osoby w wieku 36-49 lat, które stanowiły aż 38 proc. ogółu głosujących.

Projekty, które zwyciężyły w tym roku, będą realizowane od 1 stycznia 31 grudnia 2024 roku.

Karol Grosz