ZPiT Kortowo podbija Turcję na International Golden Karagöz Folk Dance Competition w Bursie

2023-07-11 09:13:53(ost. akt: 2023-07-11 15:13:11)

Autor zdjęcia: UWM FM

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" od kilku dni przebywa w Turcji. Do 13 lipca grupa będzie prezentowała polski folklor podczas 35. edycji międzynarodowego festiwalu International Golden Karagöz Folk Dance Competition w Bursie. Jakie są ich wrażenia?
30-osobowa grupa wyjechała z Kortowa w czwartek (6 lipca). Dzień później była już w Bursie, gdzie odbywa się międzynarodowy festiwal International Golden Karagöz Folk Dance Competition.

Oprócz grupy z Olsztyna w tym roku swoje tańce narodowe prezentują tam zespoły z 19 innych krajów, m.in. z Gruzji, Macedonii, Serbii, Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Meksyku, Korei Południowej, Uzbekistanu i Brazylii.

— Widać tu współpracę między narodami - integrację, wielokulturowość oraz otwartość na poznawanie tradycji i kultury. Świetnie, że organizowane są takie wydarzenia, które łączą ludzi. Możemy dzielić się swoją pasją i odkrywać samych siebie i poznawać nowych ludzi — relacjonuje Remigiusz Sęk.

Fot. UWM FM

ZPiT "Kortowo" ma już za sobą pierwsze punktowane występy. Warto podkreślić, że festiwal ma formułę przeglądu, ale też odbywa się tam konkurs. Studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentują tańce i pieśni warmińskie, żywieckie oraz łowickie. Mieli już także czas, aby zwiedzić Bursę.

— Zaskoczyła nas ilość straganów i sklepików. Mogliśmy spróbować różnych tureckich potraw i nieodkrytych smaków. Sporą atrakcją - zwłaszcza dla dziewczyn - było zobaczenie różnych tkanin, dywanów, jedwabnych sukni czy chust. Zobaczyliśmy też meczet i zjedliśmy tradycyjnego tureckiego kebaba — dodaje student.

źródło: UWM FM