Elita naukowców w Polsce. Dwoje z nich to absolwenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

2023-07-10 20:01:51(ost. akt: 2023-07-10 15:00:43)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mgr Piotr Jachimowicz – doktorant na Wydziale Geoinżynierii UWM, student Szkoły Doktorskiej UWM otrzymał jako jeden ze 100 najwybitniejszych młodych naukowców polskich stypendium programu Start 2023 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród stypendystów jest też Natalia Płatosz, absolwentka UWM, która zajmuje się badaniami nad żywnością.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 31. Ich celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci tegorocznego programu otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

— Zaskoczyła mnie ta nagroda i bardzo się z niej cieszę. Chciałbym się zająć w przyszłości działalnością naukową, a wyróżnienie potwierdza, że to, co, robię ma sens — mówi Piotr.

Fot. UWM

Jeszcze nie wie, na co przeznaczy stypendium. Otrzymać je nie był łatwo. Komisja konkursowa decyzję podejmowała na podstawie listy publikacji naukowych, recenzji trzech tekstów oraz planu działań naukowych na najbliższą przyszłość.

Piotr Jachimowicz zajmuje się pod okiem prof. Agnieszki Cydzik-Kwiatkowskiej z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska badaniami naukowymi z zakresu biotechnologii i mikrobiologii środowiskowej oraz inżynierii ekologicznej. Na potrzeby swojego doktoratu bada możliwość wykorzystania technologii tlenowej biomasy granulowanej do usuwania mikroplastiku ze ścieków w różnych warunkach operacyjnych. Interesuje się również promocją nauki oraz zarządzaniem marką naukowca.

Wśród tegorocznych stypendystów programu START jest także dr Natalia Płatosz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. To świeżo upieczona doktor, obroniła pracę 24 kwietnia br. Jest absolwentką biotechnologii przemysłowej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM z 2016 r.

Fot. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Badania przeprowadzone przez nią pozwalają dowieść, że antocyjany, naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających, z aronii i kapusty czerwonej oraz ich metabolity przenikają przez barierę krew-płyn mózgowo-rdzeniowy. Ma to szczególne istotne znaczenie, gdy uwzględnimy, że choroby centralnego układu nerwowego są istotnym problem współczesnych społeczeństw, a wskazanie profilaktycznych zachowań, w tym żywieniowych, umożliwiających ograniczenie ich wstępowania lub złagodzenie ich przebiegu, może być jednym z możliwych i ważnych rozwiązań.

Stu nagrodzonych w tym roku badaczy zostało wybranych spośród 660 kandydatów. 44 proc. uhonorowanych stypendiami osób ma stopień doktora. To 22 kobiety i 22 mężczyzn. W tym roku wśród nagrodzonych, najwięcej badaczy reprezentuje nauki biologiczne i medyczne – 28 stypendiów.

Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w 31. konkursie START to ponad 3 mln zł.

źródło: UWM


W poniedziałkowym (10 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Porozumienia podpisano 5 lipca. – Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha – mówi Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.Dworce do przebudowy. To już pewne
Z inicjatywy wiceministra Andrzeja Śliwki PKP S.A. przebuduje zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha — mówi Andrzej Śliwka. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2026 roku.

Chcesz zjeść kultową jagodziankę? To się pośpiesz
Tego nikt się nie spodziewał. Znane w całej Polsce jagodzianki z Olsztynka mogą zniknąć z mapy kulinarnej warmińsko-mazurskiego. Właścicielka cukierni chce ją zamknąć ją pod koniec sezonu. I nie wie, czy wiosną otworzy ją ponownie.

Gudniki porastają barszczem SosnowskiegoBoją się barszczu, bo zabiera im wieś
Za pięć lat wsi Gudniki w powiecie ostródzkim może już nie być. Pochłonie ją rozrastający się w błyskawicznym tempie barszcz Sosnowskiego. Już dziś mieszkańcy martwią się o swoją przyszłość. Walczą z rośliną, ale ta jest od nich silniejsza.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl