[AKTUALIZACJA 5 lipca] Tymczasowe zasady sprzedaży biletów komunikacji miejskiej

2023-07-05 15:40:21(ost. akt: 2023-07-05 15:52:58)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Z uwagi na skutki cyberataku, na czas przywrócenia sprawności systemu informatycznego, ZDZiT wprowadza tymczasowe zasady sprzedaży biletów komunikacji miejskiej
W nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku nastąpiła awaria systemu informatycznego ZDZiT w Olsztynie. Powodem była zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich. O cyberataku powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą czynności w tej sprawie.

Atak został zgłoszony na policję, do właściwych służb związanych z bezpieczeństwem internetu (m.in. CERT NASK) oraz ochroną danych osobowych. W działania mające na celu przywrócenie funkcjonalności systemu ITS zaangażowane zostały także zespoły miejskich informatyków, w tym Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO).

W związku z atakiem harkerskim mogą wystąpić sytuacje, w których oszuści będą próbowali różnymi kanałami (sms lub email) podszywać się pod ZDZiT w Olsztynie, by wyłudzić pieniądze bądź dane, np. podszywając się pod osoby zajmujące się windykacją. Dlatego zwracamy się z prośbą o niereagowanie i nieotwieranie takich wiadomości ani załączonych do nich linków lub plików.

Na tę chwilę priorytetem jest przywrócenie funkcjonalności systemu, co w przypadku utworzeniem nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej, wymaga czasochłonnych prac. W wyniku ingerencji osób trzecich w infrastrukturę IT, czasowo nie działa centralny system sterowania ruchem, nie działają także biletomaty mobilne i stacjonarne, ograniczony jest również dostęp do informacji pasażerskiej.

Aktualnie osoby korzystające z komunikacji miejskiej mogą nabyć bilety w formie papierowej w kioskach lub sklepach.

Od soboty (1 lipca 2023) w trybie specjalnym zostanie także uruchomiona sprzedaż papierowych biletów, w tym papierowych biletów okresowych (30-dniowych, miesięcznych) w Punktach Obsługi ZDZiT w Olsztynie (POK Centrum przy al. Piłsudskiego oraz POK Jaroty przy skrzyżowaniu ulic Witosa/Kanta). Punkty czynne będą w sobotę w godz. 9.30 do 15.

Zakup biletów miesięcznych za pośrednictwem Olsztyńskiej Karty Miejskiej jest wstrzymany do odwołania.

Od poniedziałku (3 lipca 2023) bilety w wersji papierowej, w tym bilety okresowe będą dostępne w POK Knosały (godz. 8-15.30), POK Centrum (godz. 10-17) oraz POK Jaroty (godz. 10-17). PŁATNOŚĆ MOŻLIWA ZARÓWNO GOTÓWKĄ, JAK I PRZY UŻYCIU KART PŁATNICZYCH (DOTYCZY TAKŻE URZĄDZEŃ Z FUNKCJĄ NFC).

Ponadto bilety w pełnym zakresie dostępne są poprzez aplikacje mobilne, takie jak MoBilet, Zbiletem.pl, SkyCash czy mPay.

Jednocześnie informujemy, że w związku z awarią ITS elektroniczne tablice informacji pasażerskiej mogą wyświetlać nieaktualne dane. Zachęcamy do korzystania z najbardziej aktualnych rozkładów jazdy wywieszonych w formie tradycyjnej na wiatach przystankowych oraz dostępnych na stronie jakdojade.pl. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym, w dni robocze obowiązuje rozkład jazdy "Dni robocze wolne od nauki szkolnej".

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu apeluje do wszystkich mieszkańców o cierpliwość. Aktualnie nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta. Lista spraw, które można załatwić w ZDZiT jest znacznie ograniczona, a czas obsługi się wydłuży. W razie pozyskania kolejnych istotnych informacji będziemy przekazywać je na bieżąco.