Starostwo szuka wykonawców rewitalizacji dawnej synagogi w Barczewie

2023-07-05 09:15:55(ost. akt: 2023-07-04 21:39:07)
Synagoga w Barczewie będzie miejscem spotkań kultur i religii

Synagoga w Barczewie będzie miejscem spotkań kultur i religii

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Powiat olsztyński ogłosił przetarg na rewitalizację dawnej synagogi w Barczewie. Po zakończeniu prac XIX-wieczny budynek będzie całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej, w którym odbywać się będą m.in. wystawy i koncerty.
Dawna synagoga zostanie odnowiona dzięki grantowi wysokości 1 mln zł wygranemu w konkursie "Nasz Zabytek" Fundacji BGK Most the Most. Powiat olsztyński czeka na oferty do 21 lipca. Wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na wykonanie prac.

Obejmą one m.in. montaż nowoczesnego ogrzewania z pompą ciepła, żeby budynek mógł być w pełni wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko latem. Zaplanowano też wzmocnienie fundamentów czy prace konserwatorsko-restauratorskie wewnątrz budynku.

dawna synagoga w Barczewie

Po remoncie w budynku, w którym mieści się Powiatowa Galeria Sztuki Synagoga, ma być dostępna stała wystawa o historii Warmii. Będą tu również odbywać się spotkania z artystami, kameralne koncerty, przedstawienia teatralne, prezentacje i warsztaty.

Murowany, dwukondygnacyjny budynek barczewskiej synagogi został wzniesiony w 1894 r. Z tamtych czasów pozostała ozdobna fasada, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz duże, zaokrąglone okna. W budynku zachowała się dawna sala modlitwy dla mężczyzn, a na piętrze tzw. babiniec z drewnianą balustradą. W 1937 r. gmina żydowska sprzedała synagogę osobie prywatnej, dzięki czemu zapewne budynek przetrwał i nie został zniszczony przez Niemców podczas nocy kryształowej.

Po wojnie obiekt stał dłuższy czas nieużytkowany i niszczał. W latach 70. przeprowadzono tam gruntowny remont i urządzono magazyn dla eksponatów Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, a w latach 80. umieszczono tam Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.

Dawna synagoga w Barczewie, obecnie muzeum

Powiat przejął dawną synagogę przed dwoma laty. Jednocześnie zawarł umowę użyczenia ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym "Pojezierze", które opiekowało się tym budynkiem przez 40 lat.

źródło: PAP/Marcin Boguszewski


We wtorkowym (4 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Cristina znowu będzie się uśmiechać
Wszystko przeszło pomyślnie. Operacja się udała. Cristina została wczoraj wypisana ze szpitala i teraz spędzi tydzień w ośrodku wypoczynkowym. W następny poniedziałek przejdzie badania kontrolne, a potem wróci do Angoli – do rodziny, która nie może się już jej doczekać.

Lalka Warmiaczka będzie promować region
Zaczęło się od marzenia córki, szydełka i włóczki. Tak powstał pierwszy królik, którego dwa lata temu stworzyła Monika Rataj. Dziś utalentowana mieszkanka Pieniężna Pierwszego wykonuje prawdziwe „Moniczkowe Cuda”, a Lalka Warmiaczka, którą zrobiła własnoręcznie na szydełku, będzie wkrótce promować cały region.

Od lewej: Anna Świderska, Kaja Malewska, Lena Kuzio, Natasza Derewecka i Zofia Kozioł Całe życie stoją na rękach
Aż 6 medali zdobyły dziesięcioletnie olsztynianki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek. Jak mówią, gdy stały na podium, miały w brzuchu mega duże motyle. Walczyły w wieloboju gimnastycznym. Wierzą, że to dopiero początek ich sukcesów.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl