Dęby Adam i Ewa z Olsztyna na podium w konkursie Drzewo Roku
2023-07-01 13:54:51(ost. akt: 2023-07-01 14:11:38)
W tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku dęby Adam i Ewa zajęły trzecie miejsce. Wygrał 200-letni Buk „Serce Ogrodu” rosnący w Arboretum Wojsławice — Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przez cały czerwiec internauci wybierali Drzewo Roku 2023. O ten zaszczytny tytuł rywalizowało 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale konkursu Klubu Gaja. Trzecie miejsce zajęły drzewa z Olsztyna — dęby Adam i Ewa. Zdobyły 2579 głosów. 3. miejsce w konkursie — Dęby Adam i Ewa w Olsztynie — 2579 głosów. To 150-letnie dęby szypułkowe, wysokie na 25 m. Rosną na skraju Olsztyna, w pobliżu Lasu Miejskiego na Niedźwiedziu. Od dwóch lat mieszkańcy podejmują różnorodne działania, aby ochronić dęby i teren wokół nich, m.in. zbierają podpisy poparcia dla inicjatywy ustanowienia ich pomnikami przyrody, zlecają ekspertyzy dendrologiczne, ustanawiają Święto Niedźwiedzia, które obchodzone jest co roku 10 maja. Wierzą, że uda im się ocalić te piękne drzewa dla przyszłych pokoleń. Tym razem całe swoje siły zaangażowali w konkurs. Adam i Ewa stanęły na podium.
Ostródzki Dąb Blüchera i Napoleona (Ostródzianin) z Ostródy zajął piątą pozycję z 2254 głosami. Brzoza Jadwiga z Zawad Oleckich jest na jedenastym miejscu z 876 głosami.
Wygrał 200-letni Buk „Serce Ogrodu” z Arboretum w Wojsławicach uzyskując 6643 głosy internautów. Tym samym w lutym 2024 roku zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku. Buk rośnie w centrum zabytkowego parku i jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w Arboretum Wojsławice. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącej szybciej zielonolistnego buka pospolitego (Fagus sylvatica), natomiast cześć szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana Atropunicea. Historia buka jest także nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. 30 lat temu obecni opiekunowie tego miejsca nazwali buk „Serce Ogrodu”. Drzewo imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę — wiosną są ciemnopurpurowe, latem rudozielone, a jesienią żółtopomarańczowe. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci, tak jak 100, czy 200 lat temu, zjednoczeni podziwem dla Natury. Za sprawą swej popularności buk znalazł się również na wielu pamiątkach promujących to miejsce i w mediach. „Serce Ogrodu” jest również jednym z chętniej fotografowanych oraz malowanych drzew w regionie.
Na drugim miejscu uplasowała się Para dębów Miłosz&Malwa z Warszawy z 2858 głosami internautów.
— Cieszymy się, że dzięki konkursowi co roku możemy prezentować nie tylko niezwykłe polskie drzewa, będące częścią naszej kultury i historii, ale także niezwykłych ludzi, którzy codziennie otaczają je opieką, pielęgnują tradycje z nimi związane i stają w ich obronie. Mam nadzieję, że konkursowe historie zostaną z nami na dłużej, inspirując nas do podejmowania odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony drzew i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Równocześnie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tegorocznych laureatów konkursu podczas wakacyjnych podróży — podsumowuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.
Podczas głosowania internauci oddali 27 445 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano blisko 70 tysięcy wizyt.
Wszyscy finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 12 października 2023 roku podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez