Jacy turyści przyjeżdżają do Olsztyna? To około pół miliona ludzi rocznie

2023-07-01 18:01:00(ost. akt: 2023-06-30 14:57:33)
Według danych Urzędu Marszałkowskiego w 2020 roku województwo warmińsko-mazurskie odwiedziło 45 487 osób z zagranicy

Według danych Urzędu Marszałkowskiego w 2020 roku województwo warmińsko-mazurskie odwiedziło 45 487 osób z zagranicy

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Grupy turystów pod zamkiem i Wysoką Bramą są częstym widokiem w lecie. Goście są zazwyczaj oprowadzani przez przewodnika opowiadającego historię miasta w obcym języku. Przyjezdni robią zdjęcia na tle zabytków, kupują pamiątki i siadają na kolanach Kopernika, ale kim tak naprawdę są?
Olsztyn latem odżywa, a tym bardziej olsztyńska starówka. Słońce, ciepłe wieczory i wakacje przyciągają młodzież do Starego Miasta, a każdy dzień tygodnia staje się piątkiem. Jednym z nieodłącznych elementów krajobrazu centrum miasta stają się również turyści. Kto najczęściej odwiedza stolicę Warmii i Mazur?

— Na podstawie liczby osób korzystających z noclegów oraz szacunków dotyczących grup turystycznych nienocujących w Olsztynie, można szacować, że liczba osób odwiedzających Olsztyn to ok. 450-500 tys. osób rocznie — przekazuje Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

Jak się okazuje, turystami w Olsztynie najczęściej są Polacy z innych części kraju. Natomiast najliczebniejszą grupą turystów zagranicznych są oczywiście Niemcy.

— Olsztyn odwiedzili mieszkańcy blisko 60 krajów. Najliczniejszą grupą byli Polacy. Z gości zagranicznych prym wiedli Niemcy, Anglicy, Litwini i Amerykanie — mówi Patryk Pulikowski.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego w 2020 roku województwo warmińsko-mazurskie odwiedziło 45 487 osób z zagranicy, z czego aż 21 tys. to Niemcy. Gości z Wielkiej Brytanii było 2 579, a przyjezdnych z Litwy – 2 620 osób.

Widząc grupki turystów na Starym Mieście, zazwyczaj widzimy dorosłych ludzi, częściej osoby siwe niż młode. Potwierdzają to dane z Urzędu Miasta podawane przez rzecznika Patryka Pulikowskiego: „Zainteresowanie Olsztynem najliczniejsze jest w grupie wiekowej 25-54 lata. Z analiz wynika, że z tego przedziału wiekowego prym wiodą osoby w wieku 35-44 lata”.

Adrian Witkowski


W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.

Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.

Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl