Monika Falej walczy o równouprawnienie wśród piłkarzy i piłkarek. Chodzi o wynagrodzenia wśród najmłodszych

2023-07-02 08:03:00(ost. akt: 2023-06-30 15:08:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

O tym, że niekiedy sport rządzi się swoimi prawami przekonała się posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Monika Falej, która stanęła w obronie młodych piłkarek i zwróciła się do prezesa PZPN z prośbą o wyjaśnienie sytuacji z finałów Ligi Centralnej dziewcząt i chłopców do lat 15.
Kilka dni temu odbyły się finałowe rozgrywki Ligi Centralnej w Piłce Nożnej dziewcząt i chłopców w kategorii wiekowej do lat 15.

Finał chłopców odbył się 21 czerwca i wzbudził dużo emocji, komentarzy wśród kibiców i fanów piłki nożnej. Artykuły na ten temat można przeczytać na wielu sportowych portalach. Finał dziewcząt odbył się kilka dni wcześniej, jednak nie był aż tak popularny. Informację na ten temat również bardzo ciężko znaleźć w prasie czy mediach społecznościowych.

Sprawą zainteresowała się Monika Falej, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z Olsztyna, którą zaskoczyły nagrody pieniężne dla zwycięskich drużyn.

Okazuje się, że zespół chłopców dostał czek na 100 tysięcy złotych, a sukces dziewcząt został oceniony na dziesięciokrotnie razy mniejszą kwotę, otrzymały nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Stomil Olsztyn pokonał u siebie Piastovię Piastów

Ich mecze były identycznie i nie różniły się niczym. Była to ta sama kategoria wiekowa i ta sama kategoria rozgrywki. Posłanka wystosowała list do prezesa Zarządu PZPN, Cezarego Kuleszy z prośbą o wyjaśnienie do opinii publicznej skąd biorą się dysproporcje w nagradzaniu zawodniczek i zawodników. W liście użyła sformułowania "Łączy nas piłka, dzielą nas pieniądze", wyjaśniając, że jest świadoma różnic jakie dzielą mężczyzn i kobiety w sporcie, ale Liga Juniorów i Juniorek nie powinna być biznesem a formą rywalizacji czysto sportowej. Jak wskazuje, gra dzieci i młodzieży powinna być przede wszystkim rozwojem pasji i szansą na znalezienie swojej drogi.

W liście przedstawia swoje obawy, że taka dysproporcja w nagradzaniu młodych ludzi spowoduje, że dziewczęta przestaną przenosić swoją walkę na boisko a będą zmuszone walczyć o równe traktowanie w przestrzeni publicznej. Monika Falej uważa, że Polski Związek Piłki Nożnej powinien być szczególnie wrażliwy na tę kwestię, żeby popularyzować wśród dzieci i młodzieży nie tylko piłkę nożną ale również zasady fair play, których według jej tutaj nie było.


Posłanka w liście prosi o zaprzestanie takiej praktyki i traktowanie wszystkich zawodników równo.


W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.

Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.

Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl