Licealiści z Warmii i Mazur, Europa czeka!

2023-02-16 09:59:11(ost. akt: 2023-06-30 09:35:30)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” w partnerstwie z ekspertami Team Europe oraz punktów Europe Direct zapraszają do udziału w XVIII edycji Olimpiady. Jest ona skierowania do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

Gwiezdny Krąg

„Gwiezdny Krąg”, czyli Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej to olimpiada szkolna, która od 2004 r. organizują Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce, Słupski Instytut ds. Młodzieży oraz miasto Słupsk. Olimpiadę wiedzą ekspercką wspierają członkowie zespołu eksperckiego Team Europe. W olimpiadzie mogą brać udział uczniowie liceów ogólnokształcących i techników dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Jej głównym celem jest popularyzacja wiedzy w zakresie historii integracji Europy, zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, a także bieżących wyzwań, przed jakimi staje sama Unia i poszczególne państwa członkowskie.
W tym roku organizatorzy 18. już edycji olimpiady „Gwiezdny Krąg” przygotowali wiele niespodzianek. Dlatego warto stale śledzić stronę internetową i profile na mediach społecznościowych. A już dziś warto dopilnować, by to właśnie szkoły z Warmii i Mazur zgłosiły się do udziału w projekcie — im więcej, tym lepiej.

2023 — Rok Umiejętności

14 września 2022 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła swoje trzecie orędzie o stanie Unii (SOTEU) przed posłami do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Przemówienie skupiło się również na umiejętnościach — to właśnie w nim przewodnicząca zaproponowała, aby uczynić rok 2023 „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Co to oznacza? Wiele nowych możliwości poprawy umiejętności cyfrowych Europejczyków oraz dalsze inwestycje w edukację i podnoszenie kwalifikacji. Europejski Rok Umiejętności nada nowy impuls uczeniu się przez całe życie, dając obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość przyczynienia się do transformacji ekologicznej i cyfrowej, wspierając innowacje i konkurencyjność.

Pobudzanie konkurencyjności, współpracy i talentów


Odpowiedni kapitał ludzki z poszukiwanymi umiejętnościami przyczynia się do zrównoważonego wzrostu, prowadzi do większej innowacyjności i poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw. Europejski Rok Umiejętności 2023 pomoże przedsiębiorstwom, w szczególności tym małym i średnim, rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanej kadry w Unii. Będzie promować ideę przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, pomagając ludziom zdobyć odpowiednie umiejętności do pracy wysokiej jakości.

Z kolei transformacja ekologiczna i cyfrowa otwiera nowe możliwości dla ludzi i gospodarki UE. Wykwalifikowani pracownicy będą mieli lepsze możliwości zatrudnienia i pełni zaangażowania w życie społeczne. Ma to kluczowe znaczenie, by zapewnić nas, Europejczyków, że ożywienie gospodarcze oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa są społecznie równe i sprawiedliwe.

— Musimy znacznie bardziej skoncentrować się na naszych inwestycjach w kształcenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji. Potrzebujemy lepszej współpracy z firmami, bo one najlepiej wiedzą, czego potrzebują. I musimy dopasować te potrzeby do aspiracji ludzi. Ale musimy również przyciągać na nasz kontynent odpowiednie umiejętności, które pomagają firmom i wzmacniają wzrost Europy — mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w czasie orędzia.

Magdalena Maria Bukowiecka

Kto może wziąć udział?

Olimpiada kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych i branżowych.

Chcesz wziąć udział?
Twoja szkoła musi wysłać formularz zgłoszeniowy do 7 marca 2023 roku na adres: kontakt@gwiezdnykrag.pl.
Jakie nagrody czekają?
- laureaci i finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” otrzymują maksymalną liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym na wybrane kierunki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Szczecińskim;
- płatny staż w Parlamencie Europejskim;
- wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego;
- nagrody rzeczowe.
Kontakt z Organizatorami:
e-mail: kontakt@gwiezdnykrag.pl
www.gwiezdnykrag.pl
https://www.facebook.com/gwiezdnykrag/
tel. 797 274 316

fot. materiały organizatora
W tym roku organizatorzy 18. już edycji olimpiady „Gwiezdny Krąg” przygotowali wiele niespodzianek