Szybka diagnostyka jest niezwykle istotna. Ile trzeba czekać na badania na Warmii i Mazurach?

2023-06-29 19:45:25(ost. akt: 2023-06-29 15:14:13)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych w blisko 900 placówkach medycznych w Polsce. Na portalu Onkoskaner.pl pacjenci mogą wyszukać ośrodek, gdzie najszybciej wykonają badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szybka diagnostyka jest niezwykle istotna, szczególnie w chorobie nowotworowej. Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety najnowsze wyniki zebrane przez Onkofundację Alivia pokazują, że w wielu województwach czas oczekiwania na wykonanie badań obrazowych przekracza 30 dni.


— Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki - długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe — mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia.

Jak sprawdzić gdzie kolejka jest najkrótsza?

Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która umożliwia chorym na nowotwory, a także innym pacjentom wymagającym diagnostyki obrazowej sprawdzenie czasu oczekiwania na wykonanie badań w ponad 300 miastach w Polsce. Konsultanci Alivia regularnie dzwonią do ośrodków medycznych jako “tajemniczy pacjenci” w celu umówienia pierwszej wizyty onkologicznej czy badań obrazowych. W ten sposób uzyskują rzetelne dane o terminach, które następnie publikowane są na portalu Onkoskaner.pl


Niestety ostatnie wyniki zebrane przez Alivia nie napawają optymizmem. Średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT 42 dni, a na tomografię komputerową 32 dni.

— Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie — mówi koordynatorka.


Nowe dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie warmińsko-mazurskim średnio 30 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym skraca się średnio do 21 dni.

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 45 dni. Najdłuższa kolejka jest w Olsztynie i sięga 120 dni, a najkrótsza w Elblągu - 12 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 29 dni.


W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie
warmińsko-mazurskim w trybie zwykłym i pilnym wynosi tyle samo - 19 dni.


We czwartkowym (29 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Wyspa Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak widziana z lotu ptakaIlu turystów może spać w naszym regionie?
W Olsztynie przybywa łóżek dla turystów. Mamy rekord, jeszcze nigdy tak dobrze nie było. Inne miasta też rosną w siłę, powstają nowe hotele. Warmia i Mazury chłoną turystów jak gąbka. Ale ten rozwój może okazać się niebezpieczny…
Prezydent Piotr Grzymowicz z wotum zaufania i absolutorium Rady Miasta Olsztyna
Wczoraj (środa 28 czerwca) odbyła się najważniejsza sesja Rady Miasta w roku. To właśnie na niej radni Olsztyna rozliczali prezydenta Piotra Grzymowicza z wykonania zadań i budżetu miasta za ubiegły rok.
Mowy dworzec ma być gotowy w drugim półroczu tego rokuA kolejarze robią swoje
Choć zapadają wyroki sądowe, to budowa dworca kolejowego w Olsztynie, jak też modernizacja stacji, toczą się dalej. Ale jak już doczekamy ich szczęśliwego końca, to trzeba będzie uporządkować przestrzeń wkoło, a to może okazać się misją z gatunku tych niemożliwych.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl