Tylko nieliczni zobaczą go jako pierwsi. Do Olsztyna "wpadł" kawałek księżyca

2023-06-30 19:20:39(ost. akt: 2023-06-30 14:43:06)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Olsztyn może poszczycić się sporą kolekcją meteorytów. W mieście są też wyjątkowe fragmenty księżycowych skał. Kolekcja właśnie się powiększyła.
Jedyne w Polsce okruchy skał księżycowych przywiezione na Ziemię przez załogę misji Apollo 11, pierwszej w historii ludzkości załogowej wyprawy na Księżyc - to najcenniejsze z kosmicznych cząstek, jakie można oglądać w Olsztynie. Już od piątku (30 czerwca) w obserwatorium astronomicznym będzie można podziwiać następne fragmenty Srebrnego Globu.

— Meteoryt księżycowy El Hareicha 001 to spory fragment Księżyca, który spadł na Ziemię w zachodniej Afryce, przy granicy Mali z Mauretanią — mówi Agnieszka Zbanyszek z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. —Znaleziony w zeszłym roku, teraz trafił do olsztyńskiego Obserwatorium — dodaje.

Pierwsza prezentacja odbędzie się w piątek (30 czerwca), tuż przed pokazami nieba o 22:30 i 23:30. Potem, jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie okazja oglądać przez teleskopy poszarpaną powierzchnię Księżyca.

Księżyc w nocy 16 października 2016 roku

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego najlepiej zarezerwować możliwość wejścia telefonicznie pod numerem: 89 650 04 40. Pokazy teleskopowe nocnego nieba odbywają się jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o tym czy odbędzie się pokaz podejmuje dyżurny astronom na pięć minut przed wyznaczoną godziną.

Również w piątek zainteresowani będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Planetoid. W Planetarium przy al. Piłsudskiego odbędzie się specjalna projekcja na żywo "Strzeżcie się końca czerwca", a w hallu instytucji wystawa meteorytów z Westy.

Księżyc w superpełni

Projekcję zaplanowano na piątek o godz. 12:00 i 15:00 oraz w sobotę i niedzielę (1-2 lipca) o godz. 15:00.


W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.

Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.

Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl