Śmiertelny wirus atakuje koty. Główny Lekarza Weterynarii wydał komunikat

2023-06-28 15:00:30(ost. akt: 2023-06-28 15:07:56)

Autor zdjęcia: Freepik

W ciągu kilku ostatnich tygodni pojawiły się w mediach doniesienia o tajemniczej chorobie atakującej koty. Dotychczas ostrzeżenia w tej sprawie wydawali pojedynczy weterynarze, teraz oficjalne stanowisko wydał Główny Lekarz Weterynarii.
Ostrzeżenie o zagrożeniu dla czworonogów podawał m.in. Gabinet Weterynaryjny et-Med Olsztyn.

— W ostatnich dniach na terenie całej Polski pojawiły się liczne przypadki zgonów kotów z objawami duszności i zaburzeniami neurologicznymi. Choroba ma ostry przebieg, śmierć następuje w ciągu 24 godzin, dotychczas żaden pacjent nie przeżył — czytamy na Facebooku we wpisie na gabinetu Vet-Med Olsztyn.

Sprawa jest rozwojowa. Do tej pory ostrzeżenia o tej chorobie pojawiały się głównie od pojedynczych weterynarzy. Teraz przypuszczenia, że za tajemniczymi chorobami stoi wirus potwierdza komunikat Głównego Lekarza Weterynarii:

— Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania. Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew — czytamy w komunikacie.

W celu omówienia planu działania w tej sprawie w poniedziałek (26 czerwca) odbyło się posiedzenie Rady Sanitarno-Epizootycznej. Obecnie są prowadzone prace nad utworzeniem protokołu monitorowania zachorowań u kotów w celu zebrania szczegółowych danych o przebiegu i występowaniu choroby. Wciąż nie wiadomo co jest źródłem zakażeń.

— Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:
- Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
- Zapobieganiu kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
- Zapobieganiu kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
- Karmieniu kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
- Myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu) — czytamy w dalszej części komunikatu.

Liczne ostrzeżenia o zachorowaniach powodują, że wśród właścicieli kotów pojawia się strach o zdrowie ich pupili. Jak poinformował nas w rozmowie olsztyński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce jeszcze nie odnotowano przypadku tej choroby w województwie warmińsko-mazurskim.

AW