Po blisko dekadzie przerwy erygowana będzie parafia wojskowo-cywilna w Olsztynie
2023-06-28 08:23:25(ost. akt: 2023-06-28 13:19:14)
Po 9 latach przerwy w Olsztynie od 3 lipca na nowo będzie erygowana parafia wojskowo-cywilna. Wszyscy mieszkańcy dotychczasowej parafii cywilnej będą objęci opieką duszpasterską przez duszpasterzy tej parafii.
Rzecznik prasowy olsztyńskiej kurii metropolitalnej ks. kan. Marcin Sawicki poinformował, że od 3 lipca, po 9 latach przerwy, na nowo zostanie erygowana w Olsztynie parafia wojskowo-cywilna.
— Parafia ta powstanie z inicjatywy wojska, którego liczebność się zwiększa —powiedział ks. Sawicki.
Dodał, że parafia wojskowo-cywilna powstanie przy dotychczasowym kościele parafialnym świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie. Kościół ten w przeszłości pełnił funkcję parafii wojskowej.
— Budynek kościoła wraz z przylegającą do niego plebanią Archidiecezja Warmińska użyczyła wojsku bezpłatnie na okres dziesięciu lat. Proboszczem będzie każdorazowy proboszcz parafii wojskowej mianowany przez Biskupa Polowego, którego następnie Arcybiskup Metropolita Warmiński mianować będzie proboszczem dla części cywilnej parafii zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. Dla parafii wojskowo-cywilnej Arcybiskup Metropolita Warmiński będzie mianował także wikariusza — poinformował rzecznik kurii w Olsztynie.
Kościół, w którym mieścić się będzie parafia garnizonowa znajduje się w centrum miasta. Ks. Sawicki wyjaśnił, że wszyscy mieszkańcy dotychczasowej parafii będą objęci opieką duszpasterską przez duszpasterzy parafii garnizonowej.
Pod opieką dotychczasowej parafii cywilnej znajdowała się także Kaplica Jerozolimska - odrębny budynek, jeden z najstarszych budynków w mieście (z XVI w.). Ks. Sawicki poinformował, że "decyzja w sprawie Kaplicy Jerozolimskiej zostanie podjęta w najbliższym czasie".
Rzecznik prasowy olsztyńskiej kurii przyznał, że zmniejszająca się liczba powołań "rzutuje na liczbę kapłanów".
— W archidiecezji warmińskiej mamy już do czynienie z ich brakiem, co skutkuje reorganizacją niektórych parafii na naszym terenie. Pomimo trudniejszej obecnie sytuacji związanej z brakiem kapłanów, na dzień dzisiejszy nie jest planowane zatrudnienie księży z innych diecezji czy krajów. Cały czas sytuacja jest monitorowana — dodał ks. Sawicki.
źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska
W środowym (28 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Miasto broni placu po pomniku
Władze Olsztyna zaskarżyły decyzję o wykreśleniu Placu Dunikowskiego z rejestru zabytków. To kolejna odsłona sporu wokół likwidacji stojącego w tym miejscu Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Monument, zgodnie z przepisami ustawy o dekomunizacji, ma zniknąć z centrum Olsztyna.
Dwie emerytury to byłoby coś pięknego
Czy seniorzy będą dostawać dwie emerytury? Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się obywatelskim projektem ustawy, która zakłada dodatkowe świadczenie po zmarłym małżonku. Z tego rozwiązania mogłoby skorzystać od 1,3 do 1,5 mln osób.
Ostatnie dni głosowania na Drzewo Roku
Do końca czerwca trwa głosowanie na Drzewo Roku. W 13. edycji konkursu o miano zwycięzcy walczą trzy drzewa z Warmii i Mazur. To dęby Adam i Ewa z Olsztyna, dąb Bluechera/Napoleona z Ostródy i brzoza Jadwiga, które rośnie na skraju Puszczy Boreckiej.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez