Wystawa na 44-lecie "Sąsiadów" w Olsztynie

2023-06-27 14:55:05(ost. akt: 2023-06-27 14:55:57)
Amatorsko realizują swoje artystyczne pasje. Z okazji 44-lecia powstania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie można podziwiać prace powstałe w Klubie Plastyka Amatora "Sąsiedzi".
Klub powstał w grudniu 1979 roku z inicjatywy Anny i Wiesława Rogalskich przy Miejskim i Międzyzwiązkowym Domu Kultury w Olsztynie. W późniejszych latach był związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

— Klub skupia obecnie 49 osób zróżnicowanych pod każdym względem - wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu — mówi prezes Klubu, Elżbieta Suchowiecka. - Zrzesza osoby czynne zawodowo i będący na emeryturze.

Klubowicze malarstwem zajmują się amatorsko, bo kochają sztukę i w ten sposób pragną realizować swoje pasje. Tworzą nie tylko dla siebie, biorą udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, wysyłają swoje prace na przeglądy wojewódzkie, krajowe i zagraniczne, gdzie są wyróżniani i nagradzani.

— Możliwość zaprezentowania swoich prac w Galerii Stary Ratusz jest dla nas szczególnie ważna — dodaje Elżbieta Suchowiecka. — Artyści przedstawiają swoją twórczość społeczności Olsztyna, gościom odwiedzającym wystawę. Niech to będzie okazją do spotkań i wzajemnej wymiany wrażeń i spostrzeżeń, niech da nam możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami plastycznymi, inspiracjami i twórczymi poszukiwaniami.

Prace klubowiczów powstają w przeróżnych technikach, jak malarstwo, gobelin, batik, rzeźba. Malują pejzaże, faunę i florę, martwą naturę, architekturę, portrety, sceny rodzajowe, akty, kopie obrazów znanych artystów, abstrakcyjne kompozycje. Swój warsztat doskonalą na licznych zajęciach warsztatowych, w pracowniach pod okiem wybitnych olsztyńskich artystów plastyków.

Wernisaż wystawy "Razem - od 44 lat" odbędzie się w czwartek (29 czerwca) o 17:00 w Galerii Stary Ratusz przy ul. Stare Miasto 33. Prace będzie można oglądać do 12 lipca.