Trzeba się pospieszyć. Wniosek o 500 plus złożony do końca czerwca gwarantuje ciągłość wypłaty

2023-06-28 08:30:00(ost. akt: 2023-06-27 15:33:21)
500 plus mogłoby wzrosnąć do 800 plus?

500 plus mogłoby wzrosnąć do 800 plus?

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od 1 lutego trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na okres świadczeniowy 2023/2024. Na Warmii i Mazurach na nowy okres świadczeniowy rodzice złożyli już 154,5 tys. wniosków. 96 proc. z nich jest już rozpatrzonych. Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosków powinni pospieszyć się i zrobić to do końca czerwca. Przekazanie wniosków w kolejnym miesiącu, spowoduje utratę prawa do wyrównania za bieżący miesiąc.
— Od początku czerwca trwają wypłaty świadczeń na okres świadczeniowy 2023/2024. Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus, pierwszy przelew świadczenia otrzymają do końca czerwca. Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek wpłynie  w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia — wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim

— Rodzice, którym urodziło się dziecko mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli dotrzymają terminu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem — dodaje rzeczniczka.

[article]945892[article] Rodzice powinni zwracać uwagą, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia. Najczęstszym błędem jest wpisanie numeru PESEL dziecka, czy też w numerze rachunku bankowego.

— Często oboje rodziców składa wniosek o wypłatę świadczenia na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowują dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje  temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł — mówi Anna Grabowska

Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, min. przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. 

[article]945679[article]

We wtorkowym (27 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
W tej szkole każdy uczeń otrzymał świadectwo z paskiem
Zakończenie roku szkolnego dla uczniów i uczennic AZPO było niesamowite. Młodzi ludzie nie tylko cieszą się z rozpoczęcia wakacji, ale także odbierają świadectwa, na które pracowali przez cały rok. Aby docenić ich wysiłki, Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO, zdecydowała o tym, że nie tylko rozda świadectwa z wyróżnieniem („z czerwonym paskiem”), ale każdy z uczennic i uczniów AZPO otrzyma świadectwo z paskiem.
W Olsztynie będzie bezpieczniej
Czasy są niepewne, a w niepewnych czasach wymaga się podejmowania pewnych decyzji. Jedną z podstawowych potrzeb Polek i Polaków w 2023 roku jest bezpieczeństwo, dlatego w odpowiedzi na nią w Olsztynie został ukończony projekt „Bezpieczny MOF”, który pozwoli nam spać spokojniej.
Konfederacja partią obrotową?
Jeśli obie partie, czy to PiS, czy PO zgodzą się realizować nasz program, to wszystko jest na stole – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen, odpowiadając na pytanie o ewentualną koalicję z Jarosławem Kaczyńskim lub Donaldem Tuskiem.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl