Rozpoczynamy wakacje. Rusza sezon na miejskich kąpieliskach w Olsztynie

2023-06-24 07:03:37(ost. akt: 2023-06-23 15:50:10)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Setki tysięcy osób każdego roku korzystają z olsztyńskich jezior i infrastruktury, jaka powstała przy niektórych z nich. Tradycyjnie już wraz z początkiem wakacji rozpoczynają działalność zorganizowane kąpieliska.
Sezon kąpielowy na miejskich kąpieliskach w Olsztynie zaczyna się 24 czerwca i potrwa do 3 września włącznie.


— Kąpieliska będą funkcjonowały codziennie od godziny 10 do 18. W tym czasie będą strzeżone przez wykwalifikowaną kadrę ratowniczą. Jednocześnie apelujemy do wszystkich o rozsądek i przestrzeganie zasad plażowania i kąpieli — przekazał rzecznik olsztyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Szymula.

Jak zaznaczył, strzeżone kąpieliska w Olsztynie obejmują łącznie ponad 200 m linii brzegowej. Posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, są strzeżone przez doświadczonych ratowników wodnych i pozostają pod stałym nadzorem służb sanitarnych. Są wyposażone w stanowiska ratownicze z apteczkami pierwszej pomocy.

Dwa z miejskich kąpielisk będą funkcjonować w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel przy ul. Kapitańskiej: pierwsze w centralnej części kompleksu, a drugie nieopodal boisk do siatkówki plażowej. Na tym jeziorze jest też Wodny Plac Zabaw dla dzieci i młodzieży.


Plażowicze będą mieli do dyspozycji szatnie z zapleczem sanitarnym, prysznice, platformy wypoczynkowe, place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu sportowego i pływającego, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, usługi gastronomiczne, pomosty spacerowe i widokowe.

Trzecie strzeżone kąpielisko zorganizowano nad jeziorem Skanda.

W tym sezonie w woj. warmińsko-mazurskim są 44 kąpieliska wyznaczone uchwałami rad gmin. Sezon kąpielowy trwa od 1 czerwca i do 30 września, ale od decyzji organizatorów poszczególnych kąpielisk zależy, czy będą one otwarte przez cały sezon, czy tylko przez jego część.


Osoby, które planują wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych w "serwisie kąpieliskowym" prowadzonym przez Departament Zdrowia Publicznego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Działa on pod adresem sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz terminie rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku.

źródło: PAP/ Marcin Boguszewski


W piątkowym (23 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kortowiada – moja miłość
Olsztyńskie juwenalia kojarzą się z dobrymi koncertami i świetną atmosferą. Nic więc dziwnego, że Kortowiada zyskała miano najlepszych juwenaliów w Polsce. Jak było w tym roku i co planowane jest na kolejny? Zaglądamy za kulisy Kortowiady.

Jedni się cieszą, drudzy liczą pieniądze
Zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku ucieszyła tych, którzy pracują za najniższą krajową. Na pewno zyska też budżet, bo wpływy ze składek wzrosną. Może być to jednak problem dla firm, których koszty znacznie wzrosną.

Taka truskawa!
Truskawki są bardzo zdrowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy i witamin. Należą także do owoców najmniej kalorycznych: w 100 g są tylko 32 kalorie — a to o połowę mniej niż w jabłkach i trzy razy mniej niż w bananach. Poza tym przyspieszają metabolizm i regulują trawienie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl