„Szybkie i duże pieniądze”? Lepiej sprawdź. Funkcjonariusze ostrzegają
2023-06-23 17:27:54(ost. akt: 2023-06-23 15:12:24)
Handel ludźmi to nie tylko prostytucja. Form wykorzystywania drugiego człowieka jest o wiele więcej, m.in. handel dziećmi, narządami, tanią siłą roboczą, czy nielegalną adopcją. W czasie wakacji młodzi ludzie szukają pracy za granicą - nie daj się skusić na „szybkie i duże pieniądze”- sprawdź, na co się decydujesz.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą w tym zakresie kampanię informacyjną, poprzez dystrybucję broszurek o tematyce handlu ludźmi. Apelują do młodych ludzi, wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych, by byli ostrożni. Przestępcy wykorzystują sytuację materialną osób, obiecują „szybkie i duże pieniądze”, a w konsekwencji chodzi o wykorzystanie tej osoby. Nigdy nie oddawaj swoich dokumentów tożsamości, bo Twoje dane osobowe mogą posłużyć przestępcom np. do zaciągnięcia kredytu.
Realizując zadania zawarte w Krajowym Planie Działań przeciwko handlowi ludźmi na lata 2022-2024 funkcjonariusze z W-MOSG od stycznia br. podejmowali szereg czynności na rzecz przeciwdziałania, rozpoznawania oraz zwalczania procederu handlu ludźmi. Rozmawiali z młodzieżą szkolną oraz studentami o niebezpiecznym zjawisku – handlu ludźmi. Łącznie w spotkaniach udział wzięło blisko 560 osób.
Funkcjonariusze z W-MOSG brali udział w operacjach koordynowanych przez Europol, mających na celu zwalczanie handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego, zmuszania do żebractwa, czy do pracy przymusowej. Sprawdzeniem objęto m.in.: deptaki, galerie handlowe, gospodarstwa agroturystyczne, dworce.
Od stycznia br. funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili rozpytania w zakresie ujawnienia ofiar handlu ludźmi, wobec 55 cudzoziemców, pochodzących z: Ukrainy, Bangladeszu, Turkmenistanu, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Białorusi, Nigerii, Indonezji, Meksyku oraz obywatela Wielkiej Brytanii.
Pamiętaj, jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw, powiadom nas o tym, np. korzystając z bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 422 322.
W piątkowym (23 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Kortowiada – moja miłość
Olsztyńskie juwenalia kojarzą się z dobrymi koncertami i świetną atmosferą. Nic więc dziwnego, że Kortowiada zyskała miano najlepszych juwenaliów w Polsce. Jak było w tym roku i co planowane jest na kolejny? Zaglądamy za kulisy Kortowiady.
Jedni się cieszą, drudzy liczą pieniądze
Zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku ucieszyła tych, którzy pracują za najniższą krajową. Na pewno zyska też budżet, bo wpływy ze składek wzrosną. Może być to jednak problem dla firm, których koszty znacznie wzrosną.
Taka truskawa!
Truskawki są bardzo zdrowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy i witamin. Należą także do owoców najmniej kalorycznych: w 100 g są tylko 32 kalorie — a to o połowę mniej niż w jabłkach i trzy razy mniej niż w bananach. Poza tym przyspieszają metabolizm i regulują trawienie.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez