Jest apel w obronie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej

2023-06-23 07:10:00(ost. akt: 2023-06-23 08:34:18)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Po wygaśnięciu decyzji zmieniającej otoczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w zabytek opublikowano petycję w obronie szubienic. Inicjatorami są prof. Robert Traba, historyk z Instytut Studiów Politycznych PAN oraz Elżbieta Traba.
— Nie chcemy tzw. relokacji, co w efekcie oznacza likwidację, pomnika Xawerego Dunikowskiego. Dzieł sztuki, nawet jeżeli są trudnym dziedzictwem minionej epoki, nie powinniśmy niszczyć— piszą autorzy petycji.

I dalej dodają: "Chcemy, by wokół założenia pomnikowego powstał artystyczno-muzealny 'Projekt dla Pokoju'. Zdemilitaryzuje on pierwotne przesłanie pomnika oraz stworzy kulturotwórczą przestrzeń dla mieszkańców Olsztyna. Mieszkańcom i turystom opowiadał będzie trudną historię XX wieku na Warmii i Mazurach".

— To nie jest tylko sprawa lokalna — mówi prof. Robert Traba. — Walczymy przeciw dyktatowi polityki nad historią.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków poinformował o wygaśnięciu decyzji zmieniającej otoczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w zabytek.

Informację przekazał wojewoda Artur Chojecki pisząc na swoim profilu społecznościowym: Panie Prezydencie mam nadzieję, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by „SZUBIENICE” zniknęły z przestrzeni publicznej Miasto Olsztyn. Właśnie została zdjęta ochrona konserwatorska z PLACU, na którym one stoją.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński podczas wizyty w Olsztynie mówił: — To jest rzecz niezrozumiała, że właściciel tego pomnika, prezydent Olsztyna wciąż unika odpowiedzialności i kluczy, szuka bardzo dziwnych, różnych prawnych kruczków, żeby nie zrealizować czegoś, co jest jego obowiązkiem. Ta pozostałość komunizmu zostanie przekazana tam gdzie jest jej miejsce, czyli do lamusa historii, a konkretnie do jednego z muzeów, które zgodziły się przyjąć ten pomnik.

W Polsce istnieją co najmniej dwa muzea, które gromadzą pamiątki po komunizmie.


W piątkowym (23 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kortowiada – moja miłość
Olsztyńskie juwenalia kojarzą się z dobrymi koncertami i świetną atmosferą. Nic więc dziwnego, że Kortowiada zyskała miano najlepszych juwenaliów w Polsce. Jak było w tym roku i co planowane jest na kolejny? Zaglądamy za kulisy Kortowiady.

Jedni się cieszą, drudzy liczą pieniądze
Zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku ucieszyła tych, którzy pracują za najniższą krajową. Na pewno zyska też budżet, bo wpływy ze składek wzrosną. Może być to jednak problem dla firm, których koszty znacznie wzrosną.

Taka truskawa!
Truskawki są bardzo zdrowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy i witamin. Należą także do owoców najmniej kalorycznych: w 100 g są tylko 32 kalorie — a to o połowę mniej niż w jabłkach i trzy razy mniej niż w bananach. Poza tym przyspieszają metabolizm i regulują trawienie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl