Przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie zrobi się zielono

2023-06-21 17:30:15(ost. akt: 2023-06-21 15:19:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kolejne drzewa pojawią się w olsztyńskim Śródmieściu. To jedno z zadań powiązanych z realizowaną właśnie budową nowej infrastruktury tramwajowej. Zielono zrobi się między innymi przed urzędem wojewódzkim czy przed centrum handlowym Aura.
Ponad 2,8 tys. drzew oraz dziesiątki tysięcy krzewów, bylin i kwiatów cebulowych - to najważniejsze liczby związane z realizowanym zadaniem. W wielu miejscach już możemy obserwować nowe nasadzenia. Prace są bowiem realizowane na terenie znacznej części miasta.

Fot. Zbigniew Woźniak

Tylko od początku maja do początku czerwca na terenie Olsztyna zostało posadzonych kolejnych 211 drzew. Najwięcej - po 33 sztuki - wzdłuż ulic Dworcowej i Pstrowskiego. To przede wszystkim jabłonie, wiśnie, klony i dęby. Natomiast tylko w czerwcu, według deklaracji wykonawcy nasadzeń, ma przybyć ok. 100 kolejnych drzew w rejonie ulic Barcza, Mazowieckiego, Boenigka.

Łącznie już zostało posadzonych ponad 1,6 tys. drzew. Na tym prace się nie kończą, bowiem w Śródmieściu przygotowywane są miejsca pod kolejne nasadzenia.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Zdecydowaliśmy, że rozbierzemy część nawierzchni chodników i w miejsce kamiennych płytek pojawi się dodatkowa zieleń — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — To poprawi estetykę tej części naszego miasta, ale także sprawi publiczną przestrzeń bardziej przyjazną.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowe drzewa jesienią pojawią się przed Urzędem Wojewódzkim (13 szt. dębu szypułkowego), przy Areszcie Śledczym (cztery szt. gruszy drobnolistnej), przy D.T. Dukat (trzy szt. gruszy drobnolistnej) oraz wzdłuż C.H. Aura (33 szt. gruszy drobnolistnej). Nasadzenia drzew są zaplanowane na wrzesień, chyba że pogoda pozwoli zrobić to wcześniej. Poza tym w przygotowywanych właśnie rabatach pojawią się byliny.

Fot. Zbigniew Woźniak

Drzewa zostaną posadzone także w ciągu ul. Skłodowskiej-Curie, na deptakowym odcinku między Wyzwolenia a 11 Listopada.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nasadzenia będą realizowane praktycznie do jesiennego zakończenia kontraktu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. UM Olsztyna


W środowym (21 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Na Kolejowej pracuje tylko dwóch sprzedawcówUlica Kolejowa, kula u nogi
Kolebką małego biznesu od lat są targowiska. Takim miejscem w Olsztynie były też ciąg budek i przy Kolejowej. Tu lata temu kwitł handel. Dziś sprzedaje tu tylko dwóch sprzedawców. Wpadli w pułapkę, z której nie mogą się wyswobodzić.

Inwestycje cmentarz DywityWkrótce ruszy budowa spopielarni
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

Mieszkańcy potrzebują dróg do mieszkań
Stawiguda to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie. Przybywa tam mieszkań, musi zatem przybyć i dróg. Skorzysta na tym także Olsztyn.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl