Holender powiązany ze skrajnymi nacjonalistami zatrzymany w Polsce przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG za nielegalny zakup broni

2023-06-21 15:30:13(ost. akt: 2023-06-21 14:52:30)

Autor zdjęcia: WMSG

Polskie służby zatrzymały 54-letniego Holendra, który chciał w Polsce nielegalnie kupić broń palną. Według śledczych mężczyzna jest powiązany ze skrajnymi ruchami nacjonalistycznymi. Zamierzał przemycić broń z Polski i wykorzystać ją na terytorium Holandii. Został tymczasowo aresztowany.
Holendra zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej w wyniku współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

— Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku, kiedy w minionym tygodniu na terenie powiatu poznańskiego próbował zakupić 5 sztuk broni palnej marki Glock i CZ wraz z magazynkami. Za broń Holender miał zamiar zapłacić 4 tys. euro —podkreśliła rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Jak zaznaczyła, do sprawy służby zabezpieczyły dodatkowo 7,3 tys. euro, które znajdowały się w samochodzie Holendra, a także urządzenia elektroniczne i inne przedmioty mogące stanowić dowód w sprawie.

Według ustaleń śledczych Holender jest powiązany ze skrajnymi ugrupowaniami nacjonalistycznymi działającymi w jego kraju.

— Okazało się, że mężczyzna zamierzał broń przemycić z Polski i wykorzystać ją na terytorium Holandii — powiedziała rzeczniczka SG.

54-latek został zatrzymany przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

14 czerwca prokurator postawił mu zarzuty handlu bez wymaganego pozwolenia bronią palną oraz amunicją kwalifikowane z art. 263 par. 1 kk. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Decyzją Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu trafił do aresztu.

— Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz grożącą podejrzanemu surową karę, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy — poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.
(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj


W środowym (21 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Na Kolejowej pracuje tylko dwóch sprzedawcówUlica Kolejowa, kula u nogi
Kolebką małego biznesu od lat są targowiska. Takim miejscem w Olsztynie były też ciąg budek i przy Kolejowej. Tu lata temu kwitł handel. Dziś sprzedaje tu tylko dwóch sprzedawców. Wpadli w pułapkę, z której nie mogą się wyswobodzić.

Inwestycje cmentarz DywityWkrótce ruszy budowa spopielarni
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

Mieszkańcy potrzebują dróg do mieszkań
Stawiguda to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie. Przybywa tam mieszkań, musi zatem przybyć i dróg. Skorzysta na tym także Olsztyn.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl