Znany celebryta łamał przepisy w centrum Olsztyna. Robił to w bardzo oryginalny sposób [ZDJĘCIA]

2023-06-20 13:36:14(ost. akt: 2023-06-20 15:16:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Przyjechał do Olsztyna i w samym centrum miasta łamał przepisy. Mowa o kulinarnym szaleństwie na olsztyńskiej starówce. Podczas "Targów Żywności Regionalnej i Tradycyjnej Dziedzictwa Kulinarnego Warmii i Mazur" Karol Okrasa przygotowywał regionalne potrawy w nowej odsłonie.
Na olsztyńskiej starówce (17 czerwca) odbyły się "Targi Żywności Regionalnej i Tradycyjnej. Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur". Od rana trwały zmagania ekip, które brały udział w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wraz z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Wśród sześciu ekip serwujących potrawy trwała ostra rywalizacja. Ostatecznie wygrała drużyna z restauracji „Cudne Manowce” z Olsztyna, która przygotowała „Pasztet pruski” i „Mazurską zupę rakową z zacierkami”, II miejsce zajęły „Zupa gulaszowa z żołądków gęsich” i „Szare kluski z okrasą z gęsiny, boczku i twarogu” zaserwowane przez Restaurację „Gęsia Chata” Sp. z o.o. z Iławy, a III miejsce - potrawy przygotowane przez Restaurację Krys-Stan z Olsztyna tj. „Czernina z szarymi kluchami” i „Zrazy z sandacza w sosie chrzanowo-orzechowym”.

Fot. warmia.mazury.pl

Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych produktów, bowiem było ich niemal 20. Wśród nich takie rarytasy jak: „Szynka mazurska”, „Paprykarz Karoli”, „Pasztet z królika z jeleniem”, „Kołpaki w occie” czy „Chmielas z Ziemi Lubawskiej”.

Na małej scenie odbywały się pokazy przygotowania potraw regionalnych: pierogów z gęsiną, szarych kluch, babki ziemniaczanej, sałatki z karkówką wędzoną z Mazur oraz zupy rybnej i karmuszki. Na koniec dzieci małe i duże zaproszono na degustację lodów rzemieślniczych.

Do tego oryginalnymi brzmieniami słuchających raczyła Ania Broda z zespołem. Swój kunszt artystyczny pokazał także zespół „Warmia”.

Fot. warmia.mazury.pl

Przez cały Festiwal na straganach wokół Starego Ratusza odbywał się również kiermasz tradycyjnych produktów, gdzie swoje rarytasy zaprezentowało ponad trzydziestu wystawców. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem klientów, ponieważ można było nabyć unikatowe, tradycyjne wędliny, sery kozie, ryby, ekologiczne warzywa, miody czy naturalne oleje.

Fot. warmia.mazury.pl

Działania na scenie staromiejskiej rozpoczęła debata dotycząca rozwoju regionalnego dziedzictwa kulinarnego, w której uczestniczyli: Sylwia Jaskulska – członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Karol Okrasa, a także Paweł Kunz – dziennikarz oraz Grzegorz Łaski - lokalny producent żywności, właściciel „Koziej Farmy Złotna k. Morąga.

Po debacie na scenie rozpoczęło się kulinarne szaleństwo. Karol Okrasa przygotowywał regionalne potrawy w nowej odsłonie: Chłodnik szczawiowy z pokrzywą, salsę z ogórka małosolnego, wędzoną sielawę i opalony ser, a także ziołowe kluseczki. W pokazie wzięli udział m.in. organizatorzy: Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Piotr Grzymowicz - prezydent Olsztyna.

Fot. warmia.mazury.pl

Wśród dzieci popularnością cieszył się namiot, gdzie zorganizowano gry i zabawy. Nie zabrakło też wystawców prezentujących wyroby artystyczne i rękodzielnicze. Całość dopełniały warsztaty edukacyjne „Banku Żywności”, a także działania promujące „Szlak Kopernikowski”.

Targom towarzyszyła akcja charytatywna dla 8-miesięcznego Jasia z Olsztyna, który choruje na nowotwór kości piszczelowej. Uczestnicy hojnie wsparli kwestujących wolontariuszy.

Źródło: warmia.mazury.pl


We wtorkowym (20 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Rozpoczął się proces Nawalnego
W kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim rozpoczął się nowy proces wobec lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego, w którym władze zarzuciły mu „ekstremizm”. Główny oponent Kremla, już odsiadujący dziewięcioletni wyrok, może zostać skazany na kolejną karę – nawet 30 lat więzienia.

Demografia Olsztyna. Więcej emerytów, mniej pracowników
Jak co roku w czerwcu ukazał się „Raport o stanie miasta Olsztyna za ubiegły rok”. W tym długim opracowaniu znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat stolicy Warmii i Mazur.

Do 400 mln zabrakło jednej cyfry
Dziś można zostać multimilionerem. Wystarczy tylko trafnie wytypować siedem cyfr, które padną w losowaniu w Eurojackpota. Do wygrania jest aż 540 mln zł. Trudno sobie nawet wyobrazić taką górę pieniędzy, a co dopiero je wydać.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć z zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl