Konkurs wokalny „Legendy wiecznie żywe – Anna Jantar”

2023-06-20 11:13:39(ost. akt: 2023-06-20 11:46:36)

Autor zdjęcia: GOK w Wielbarku

W Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku odbyła się już piąta edycja konkursu wokalnego „Legendy Wiecznie Żywe”. W tym roku bohaterką konkursu była legenda polskiej muzyki lat 70. – Anna Jantar.
W konkursie wzięła udział młodzież szkolna i osoby dorosłe z terenu powiatu szczycieńskiego. Konkurs odbył się dwuetapowo. W tegorocznym konkursie uczestnicy wykonywali piosenki Anny Jantar.

Anna Jantar to pseudonim artystyczny Anny Szmeterling-Kukulskiej, która urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu.
W wieku siedmiu lat, rozpoczęła naukę w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, w klasie fortepianu. Gdy była w siódmej klasie zadebiutowała jako solistka podczas koncertu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Była także laureatką ogólnopolskich konkursów pianistycznych szkół muzycznych. W 1964 roku wyjechała na festyn piosenki do Gniezna, gdzie odniosła sukces otrzymując oklaski, a nawet rozdając autografy. Ten moment był kluczowy w rozwoju jej talentu i przekonał ją do wyboru drogi, nie jako pianistki, ale jako artystki wokalnej. W latach 1964-1967 była piosenkarką w amatorskim zespole „Szafiry”. W latach 1965-1969 uczyła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza i w Średniej Szkole Muzycznej, w klasie fortepianu i rytmiki. W 1969 roku dostała się do Szkoły Teatralnej w Warszawie, zdała egzaminy, jednak nie została przyjęta z powodu braku miejsc.
Karierę rozpoczęła w 1968 roku jako Anna Szmeterling. W 1972 roku zdała egzamin zawodowy na wokalistkę otrzymała uprawnienia od Ministra Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu piosenkarki i rozpoczęła karierę solową pod pseudonimem Anna Jantar. W kolejnym roku podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewała swój pierwszy przebój solowy „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Zapewniło jej to rozpoznawalność i uznanie, a wkrótce wylansowała kolejne przeboje, takie jak: „Tyle słońca w całym mieście”, „Za każdy uśmiech”, „Staruszek świat”,,, „Baju-baj proszę pana (Jambalaya)”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, „Mój tylko mój”, „Moje jedyne marzenie” , „Tylko mnie poproś do tańca”, „Wielka dama tańczy sama”, „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” czy „Nic nie może wiecznie trwać”. Zaśpiewała w sumie ok. 160 utworów różnych kompozytorów.
Zginęła 14 marca 1980 roku w katastrofie samolotu Ił-62, który leciał z Nowego Jorku.

Obrazek w tresci

Powołane przez organizatora, niezależne Jury wyłoniło najlepszych wykonawców w każdej kategorii i nagrodziło ich dyplomami i upominkami.

Nagrodą dla zwycięzców był występ podczas koncertu poświęconego Annie Jantar. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie z muzykami i instruktorami GOK wykonali dla publiczności utwór „Tyle Słońca w Całym Mieście”.

Gminny Ośrodek Kultury już teraz zaprasza do udziału w konkursie Legendy Wiecznie Żywe za rok.

Laureaci tegorocznego konkursu:
Kat I:
I miejsce: Grzegorz Hajn
Wyróżnienie: Klaudia Kulas
Kat II:
I miejsce: Daria Januszczyk
II miejsce: Julia Grzywińska
Wyróżnienie: Aleksandra Koperska
Kat III:
I miejsce: Zuzanna Brzostek
Wyróżnienie: Małgorzata Zapadka