Mamo, tato, jaką planetę mi zostawicie? II Sesja Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego

2023-06-12 14:59:17(ost. akt: 2023-06-14 10:34:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wczoraj w Olsztynie odbyła się druga edycja Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego. Debatowano o tym, jak działania pojedynczej jednostki mogą wpłynąć na zauważalne zmiany klimatu.
Od wielu dni na Warmii i Mazurach panuje susza. Takie zjawisko to jedynie część dużo groźniejszej całości, jaką jest globalne ocieplenie. Już wkrótce nad Polską mogą pojawić się trąby powietrzne czy niespotykane wcześniej burze. O przyszłości Ziemi i życiu na Warmii i Mazurach obradował wczoraj Młodzieżowy Sejmik Klimatyczny, który zebrał się w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jego organizatorką była prof. Teresa Astramowicz-Leyk, radna województwa. — To już druga edycja Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego. Po raz pierwszy młodzież uzyskała miejsce do tego, aby rozmawiać o swoich niepokojach związanych z klimatem. Nasi uczestnicy przyjęli wtedy apel, który został przedstawiony Zarządowi Województwa. Ta sama treść została również opublikowana zarówno w czasopismach naukowych, jak i na stronie Instytutu Nauk Politycznych UWM — mówiła prof. Teresa Astramowicz-Leyk. — Bardzo cieszy mnie fakt, że młodzież jest zaangażowana w ekologię. Poziom wiedzy, jaki prezentują uczestnicy naszego Sejmiku, jest bardzo wysoki, a ci młodzi ludzie poruszają niezwykle ważne i trudne tematy. Mamy tu uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa, którzy niemal jednym głosem mówią, że chcą dołożyć wszelkich starań, aby nasza planeta była przyjazna do życia, a niebezpieczne procesy, które zachodzą w przyrodzie, zostały jak najszybciej zahamowane — dodaje.

Fot. Zbigniew Woźniak

Młodzieżowy Sejmik Klimatyczny, który funkcjonuje na Warmii i Mazurach, jest jedyny w Polsce. Choć z powodu pandemii jego pierwsza edycja wydarzenia odbyła się zdalnie, to jednak przyniosła wiele ciekawych i interesujących wniosków.

— Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy zarówno od uczestników, jak i ekspertów, dlatego kontynuujemy nasz projekt, którym zainteresowały się również władze innych województw na terenie całej Polski — mówi prof. Astromowicz-Leyk.

Rolę eksperta na wczorajszym spotkaniu pełnił prof. Stanisław Czachorowski, ekolog z UWM.

— Sytuacja klimatyczna, którą obecnie obserwujemy, wygląda jak rozpędzony pociąg. Mimo tego, że maszynista nagle wciśnie hamulec, to maszyna i tak zatrzyma się za kilkaset metrów. Tak samo jest z klimatem — jeśli teraz zaczniemy działać, to nie zatrzymamy zmian, które już nadeszły, ale możemy zapobiec innym, dużo gorszym zjawiskom — mówił prof. Czachorowski. — Niepopularne może wydawać się głoszenie haseł ekologicznych, szczególnie wśród znajomych. Moją radą dla was jest jednak samodzielne myślenie i podejmowanie działań. Ktoś może powiedzieć, że na świecie mieszka 8 mln ludzi, a jedna jednostka znaczy niewiele. To prawda, jednak póki co możemy zacząć tylko od siebie i własnego otoczenia — podsumował prof. Czachorowski.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Stanowisko II Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego


„My, młodzież szkół ponadpodstawowych uczestnicy II Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego w Olsztynie 12 czerwca 2023 r.
świadomi występujących zagrożeń dla klimatu apelujemy do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego o:
- ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, mających olbrzymi wpływ na zmianę klimatu;
- korzystanie z transportu publicznego;
- ograniczanie zużycia, plastiku, prądu i wody;
- rozważne zakupy żywności, by nie była wyrzucana;
- korzystanie z odnawianych źródeł energii;
- segregację odpadów;
- dbanie o bioróżnorodność, w tym o środowiska leśne, łąki i tereny życia owadów zapylających;
- zwiększenie edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczaniu klimatu, w tym korzystanie z toreb i pojemników wielokrotnego użytku;
Apelujemy do władz samorządowych o:
- zwrócenie uwagi na wydobywanie się dwutlenku węgla podczas redukcji metanu;
- upowszechnianie informacji o działaniach na rzecz ochrony środowiska, w tym tworzenia przyszkolnych sadów owocowych;
- upowszechnianie zwrotu opakowań, poprzez udostępnianie automatów;
- prowadzenie łąk kwietnych i miodnych;
- zwiększenie domków dla owadów zapylających na budynkach użyteczności publicznej;
- zwiększenie liczby koszów na śmieci w miejscach publicznych;
- zwiększenie liczby stacji rowerowych w miastach;
- zwiększanie kar za zanieczyszczanie środowiska;
- zwiększenie środków na granty regionalne służące poprawie jakości i stanu środowiska, w celu podniesienia jakości życia mieszkańców;
- popularyzację wśród mieszkańców województwa akcji sadzenia drzew i lasów, w tym zachęcanie młodzieży szkolnej do udziału w tych akcjach”.
Opowiadamy się także za kontynowaniem pracy Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Hasło przewodnie II Młodzieżowego Sejmiku Klimatycznego: „Szanuj, nie marnuj!”
.