Mija 10 lat od powstania Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego

2023-06-07 08:48:05(ost. akt: 2023-06-13 08:23:15)

Autor zdjęcia: Komisja Europejska

Rok 2022 był drugim najgorszym sezonem pożarów lasów w Europie. Niestety, pierwsze miesiące tego roku nie są lepsze. Widzieliśmy już wiele zimowych i wiosennych pożarów na całym kontynencie — od południowej Irlandii po Bałkany. To dlatego UE przyspiesza i dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji za pomocą odważnej nowej gamy narzędzi.
Wraz ze wzrostem zagrożenia kryzysem klimatycznym unijny mechanizm ochrony ludności staje się ważniejszy niż kiedykolwiek. Tylko w 2022 r. uruchomiono go 11 razy w celu mobilizacji transgranicznej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych i walki z pożarami lasów w Europie. W tym roku możemy spodziewać się jeszcze większego obciążenia jej zasobów przeciwpożarowych. Dlatego DG ECHO (European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations — Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności) przy wsparciu innych odpowiednich służb, takich jak JRC (Joint Research Centre — Wspólne Centrum Badawcze), zwiększa swoje zaangażowanie i możliwości zgodnie z obietnicą przewodniczącej Ursuli von der Leyen w jej orędziu o stanie Unii w zeszłym roku.

DG ECHO podwaja flotę przejściową rescEU do 28 samolotów i helikopterów przeciwpożarowych, wzmacniając europejskie zdolności przeciwpożarowe i zapewniając, że mechanizm może nadal pomagać ludziom w obliczu rosnącego zagrożenia pożarami.

Chociaż goszczenie tak wielu ekspertów z całej Europy jest ogromnym wyzwaniem logistycznym, wiemy, że warto. Poszerza się również wstępne rozmieszczenie zespołów naziemnych państw członkowskich, rozmieszczając latem w Grecji ponad 400 strażaków z 11 krajów UE.

Nowy zespół wsparcia Wildfires

Wreszcie, w ramach Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) rozwijają Zespół Wsparcia ds. Pożarów Lasu. Ta nowa komórka koordynacyjna ds. gaszenia pożarów będzie zajmować się zarządzaniem skoordynowaną reakcją na pożary lasów w Europie i poza nią: monitorowaniem sytuacji, śledzeniem dostępności sprzętu i uczestnictwem w rozmieszczaniu. Marcin Pater z DG ECHO jest członkiem zespołu wsparcia ds. pożarów lasów i pomagał w zakładaniu komórki. — Zwiększamy teraz naszą zwykłą zdolność reagowania na pożary lasów, budując świadomość sytuacyjną, zwiększając wydajność i zwiększając środki zapobiegawcze — zapowiada.
Zespół ten będzie składał się z personelu ERCC i krajowych ekspertów naukowych z państw członkowskich i państw uczestniczących w unijnym mechanizmie ochrony ludności. Będzie działać od czerwca do września, w szczycie sezonu pożarów. — Dobrze jest mieć w tej strukturze naszych krajowych kolegów — zauważa Marcin Pater. — Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest korzystne zarówno dla krajowych ekspertów, jak i dla całego ERCC.

Zebranie zespołu było dużym wyzwaniem, ale Marcin Pater jest pewien, że komórka jest gotowa na czas, by stawić czoła sezonowi pożarów w 2023 r. — Chociaż goszczenie tak wielu ekspertów z całej Europy jest ogromnym wyzwaniem logistycznym, wiemy, że jest to warte wysiłku i ogromnie usprawni nasze działania.
Wszystkie te nowe zasoby wzmacniają podejście naukowe i najnowocześniejsze możliwości mechanizmu, zapewniając, że jesteśmy przygotowani na rosnącą częstotliwość i intensywność klęsk żywiołowych na całym świecie. Uzupełniają one również wysiłki Komisji w zakresie zapobiegania pożarom lasów i odporności.
Sercem mechanizmu jest ERCC, które od 2013 r. stale monitoruje i analizuje sytuację na świecie, koordynuje łączenie zasobów i zapewnia szybkie rozmieszczenie.

W tym roku ERCC obchodzi swoje 10-lecie. 30 maja odbyło się z okazji tej rocznicy wydarzenie, w którym udział wziął Janez Lenarčič, komisarz unijny ds. zarządzania kryzysowego, oraz wielu ministrów z państw członkowskich. Odbyło się też oficjalne otwarcie komórki koordynacyjnej straży pożarnej oraz ceremonia upamiętniająca wzmocnioną współpracę między UE a państwami członkowskimi.
mmb