Trump bije na głowę innych kandydatów. Mimo zarzutów prokuratorskich

2023-06-12 11:32:47(ost. akt: 2023-06-12 11:35:09)
"Make America Great Again" - tak brzmiało hasło wyborcze, które zapewniło Donaldowi Trumpowi fotel w Białym Domu

"Make America Great Again" - tak brzmiało hasło wyborcze, które zapewniło Donaldowi Trumpowi fotel w Białym Domu

Autor zdjęcia: Pixabay

Były prezydent USA, któremu prokuratura federalna postawiła 37 zarzutów, ma nadal… największe szanse na wygranie nominacji. „Trump o trzy długości przed innymi Republikanami i z czekającymi to zarzutami kryminalnymi” - zauważył prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, komentując najnowszy sondaż dla CBS News/YouGov.
Trump znacznie wyprzedza republikańskich rywali

— Prawdziwi republikańscy wyborcy twierdzą, że są znacznie bardziej zaniepokojeni tym, że akt oskarżenia wobec Donalda Trumpa jest motywowany politycznie, niż tym, że jego rzekome zachowania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego – i nie ma dowodów, że zaszkodzi to jego statusowi wyraźnego faworyta do nominacji w 2024 r., przynajmniej jeszcze nie. Nadal znacznie wyprzedza rywali — opisuje stacja CBS News w opracowaniu badania. Trump bije na głowę republikańską konkurencję zarówno gdy uwzględni się wskazania ze strony zdecydowanych wyborców, jak i tych, którzy dopiero rozważają swoje głosy.

Były prezydent USA ma niemal 40 pp. przewagi nad swoim głównym rywalem - gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem. Reszta stawki w prawyborach, w tym były wiceprezydent Mike Pence, może liczyć jedynie na jednocyfrowy wynik w badaniu.

— Trump przewodzi bez względu na to, jakich cech republikańscy wyborcy najbardziej oczekują od prezydenta – w tym wyborcy, którzy chcą, aby prezydent był zdecydowany i energiczny, ale także wśród tych, którzy twierdzą, że ważne jest, aby prezydent mówił Amerykanom prawdę, miał charakter, a nawet był wzorem dla dzieci. Jest wyborem bez względu na to, co ich zdaniem jest ważne dla kandydata GOP, we wszystkich testowanych elementach — podkreśla CBS News.

37 zarzutów

Badanie CBS News/YouGov zostało przeprowadzone w dniach 7-10 czerwca, a 9 czerwca prokuratura federalna przedstawiała liczący 37 zarzutów akt oskarżenia byłego prezydenta o przestępstwa federalne, zarzucając mu m. in. bezprawne przetrzymywanie poufnych i tajnych dokumentów rządowych, w tym dotyczących opatrzonych klauzulą najwyższej tajności spraw bezpieczeństwa kraju. Miały one dotyczyć m. in. amerykańskiego programu nuklearnego i stanu gotowości do odparcia ewentualnego ataku. Trump miał też udostępniać niejawne dokumenty osobom trzecim osobom nieuprawnionym.

Były prezydent Donald Trump, w przemówieniu wygłoszonym w sobotę na stanowej konwencji Republikanów w Georgii, określił sformułowane przeciwko niemu zarzuty jako „śmieszne i bezpodstawne” oraz jako „ingerencję w proces wyborczy”.

Jego republikańscy rywale w walce o Biały Dom, Mike Pence i Ron DeSantis, zdystansowali się od jego polityki.