Smyczki z Olsztyna z nagrodą Nowowiejskiego

2023-06-11 10:00:00(ost. akt: 2023-06-09 14:34:49)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

To wydarzenie przypomina o prawykonaniu pieśni "O Warmio moja miła". Za nami kolejna edycja festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie.
Hymn Warmiński pierwszy raz został wykonany 2 czerwca 1920 roku. Od ponad dwóch dekad pieśń "O Warmio moja miła" jest hymnem i hejnałem Olsztyna.

W tegorocznym konkursie wzięło udział osiem zespołów: pięć chórów i trzy zespoły instrumentalne. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach - chórów mieszanych, chórów o głosach jednorodnych oraz zespołów instrumentalnych.

— Poziom był niezwykle wysoki — mówi przewodnicząca komisji konkursowej, prof. Katarzyna Bojaruniec. -—Mieliśmy bardzo trudne zadanie, ale to oczywiście niezwykle ciszy.

Grand Prix i Nagroda Prezydenta, a także nagroda za najwyższą punktację w konkursie trafiła do Grupy Smyczkowej Absolwent pod dyrekcją Doroty Obijalskiej. Dyrygentka aktywnie działa w społecznym ruchu muzycznym. Upowszechnia kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Wraz z Grupą brała udział w szeregu koncertów, wydarzeń i festiwali.

To była XVIII edycja festiwalu "O Warmio moja miła" Feliksa Nowowiejskiego. Honorowym patronem wydarzenia był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.