Magdalena Rzeczkowska: w tym roku mamy szansę osiągnąć 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB

2023-06-09 11:47:00(ost. akt: 2023-06-09 11:53:34)

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy. Mamy szansę osiągnąć w tym roku 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB - powiedziała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Szefowa resortu finansów podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu wskazała, że przyjęty projekt nowelizacji tegorocznego budżetu oraz ustawy okołobudżetowej to odpowiedź przede wszystkim na zobowiązania rządu.

W tym kontekście zwróciła uwagę na podpisane porozumienie z NSZZ "Solidarność". "W tej nowelizacji ustawy budżetowej realizujemy znaczną część tych właśnie uzgodnień" - powiedziała. Wskazała tu na wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej a także dla nauczycieli. "Dodatkowo odmrożenie funduszu zakładowych świadczeń socjalnych do poziomu z 2021 roku" - mówiła.

Rzeczkowska stwierdziła, że w ramach tej nowelizacji "odpowiadamy na wyzwania związane z priorytetami rządu. Jest to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa Polski - wydatki obronne, ale także reakcja na kryzysy, które nieustanie - można powiedzieć od trzech lat - dotykają Polski; również naszego budżetu. W związku z tym w tej nowelizacji środki przeznaczone na wypłatę dodatków, pomocy dla rolników w związku z toczącą się wojną w Ukrainie" - wskazała.

Minister finansów dodała, że rząd w projekcie nowelizacji budżetu stara się uwzględniać także otoczenie makroekonomiczne. "Stąd pewna korekta jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Kiedy planowaliśmy ustawę sytuacja była nieco odmienna. Gospodarka w Polsce, ale też na świecie, szczególnie u naszych sąsiadów, w naszym otoczeniu nieco zwalniają w tym roku" - zauważyła.

Rzeczkowska zaznaczyła jednocześnie, że "fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy". Dodała, że sądząc po wskaźnikach, które są na bieżąco monitorowane, w tym roku "mamy szansę osiągnąć 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB".

Minister dodała, że w ramach nowelizacji budżetu "przekazujemy ponad 14 mld zł na zapewnienie zrównoważonego wzrostu jst". "To są środki, które zasilą subwencję ogólną, a więc mogą być swobodnie dysponowane przez samorządy" - zaznaczyła. (PAP)

Rafał Białkowski, Michał Boroń

rbk/ mick/ mk/