Festiwal historyczny z epoki napoleońskiej w Lidzbarku Warmińskim

2023-06-09 08:41:51(ost. akt: 2023-06-09 10:04:28)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

W Lidzbarku Warmińskim rozpocznie się festiwal historyczny, którego kulminacją będzie rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, którą wojska Napoleona Bonapartego w 1807 roku stoczyły z wojskami rosyjsko-pruskimi. Udział w bitwie zapowiedziało 200 rekonstruktorów.
Heilsberg to dawna nazwa Lidzbarka Warmińskiego. 10 czerwca 1807 roku w pobliżu miasta doszło do bitwy wojsk napoleońskich z wojskami rosyjsko-pruskimi. Bitwa była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 – 1807), a pod względem liczebności wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski. Z powodu rangi tej bitwy jest ona uwieczniona na paryskim łuku triumfalnym.

— Rekonstrukcja i towarzyszące jej wydarzenia będą łączyć tradycję z historią tak, by każdy mógł przenieść się w czasie do początków XIX wieku i poczuć się jak żołnierz epoki napoleońskiej — powiedziała Izabela Treutle z Lidzbarskiego Domu Kultury, który organizuje festiwal. Dodała, że w tym roku oprócz rekonstrukcji zaplanowano różnorodne spotkania artystyczne i edukacyjne.

— Obozowi wojskowemu towarzyszyć będą stoiska wystawców i rzemieślników, a przed główną rekonstrukcją widzowie obejrzą pokaz historycznej musztry. Na specjalnie przygotowanych na tę okoliczność polach ścierać się będą rekonstruktorzy w różnych formacjach: piechoty, konnicy i artylerii. W tym roku poznamy także nieco dokładniej codzienne życie obozowe, odwiedzimy pralnię i kantynę, będziemy świadkami konkursu strzeleckiego i rywalizacji sportowej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne. Będzie można także wziąć udział w warsztatach wzornictwa warmińskiego — wymieniła Treutle.

Pierwsze, piątkowe (9 czerwca) wydarzenie imprezy nie będzie miało wojskowego charakteru. W Oranżerii Kultury zaplanowano prelekcję "Kolory Paryża" o historii makijażu i kosmetyków kolorowych na sto lat przed wynalezieniem tuszu do rzęs (prowadzenie Marta Veil aka Revolt Princess).

Sobotnie (10 czerwca) wydarzenia jarmarku będą się odbywać przy Termach Warmińskich, początek od godz. 10. Rekonstrukcja bitwy rozpocznie się o godz. 15 i potrwa godzinę. Po bitwie będzie ognisko i potańcówka oraz koncerty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska