Dentystka z Nidzicy stanie przed sądem. Wyłudziła 278 tys. zł z NFZ

2023-06-08 14:48:30(ost. akt: 2023-06-08 11:53:37)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył na 13 lipca początek procesu stomatolog z Nidzicy oskarżonej o to, że - wykazując w dokumentacji kilkuset pacjentów usługi dentystyczne, których faktycznie nie wykonała - spowodowała straty w wysokości 278 tys. zł na szkodę NFZ.
O terminie pierwszej rozprawy poinformował rzecznik prasowy SO w Olsztynie, sędzia Adam Barczak. Jak przypomniał, nidzicka prokuratura oskarżyła Kamilę M. o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustwo. Akt oskarżenia w tej sprawie liczy 1532 zarzuty.

Oskarżona miała dopuścić się tych czynów od maja 2019 r. do lutego 2022 r., prowadząc praktykę stomatologiczną na terenie Nidzicy. Według ustaleń śledczych, w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę z NFZ, na podstawie której udzielała świadczeń w postaci leczenia stomatologicznego.

W ocenie prokuratury, Kamila M. od 2019 r. w aplikacji informatycznej służącej do rozliczeń finansowych z NFZ niezgodnie z prawdą wykazywała usługi medyczne, które w ogóle nie zostały wykonane lub zostały wykonane częściowo. Były to usługi polegające m.in. na badaniu lekarskim kontrolnym, znieczulenie, opracowanie i odbudowa zęba, czy chirurgiczne usunięcie zęba.

"Kamila M., poświadczając w ten sposób nieprawdę w dokumentacji ponad 500 pacjentów przekazywanej do NFZ, miała doprowadzić tę instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 278 tys. zł z tytułu wypłaconej nienależnej refundacji świadczeń medycznych" - przekazał rzecznik. Dodał, że Kamila M. - przesłuchana w charakterze podejrzanej - przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ jann/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #3109959 12 cze 2023 09:22

    Sprawdzonno tylko jeden gabinet.Myślę że wiele gabinetóq posiadając dane osób starszych robiło protezki czy wpisywało wizyty refundowane.Gdyby gabinety prywatne nie były refundowane nie byłoby problemu

    odpowiedz na ten komentarz